© | Обявената подкрепа от "Фронтекс" (500-600 служители), които ще бъдат разположени по българо-турската и българо-сръбската граници от 20 март и ще работят съвместно с българските гранични полицаие, е голяма, като се има предвид, че това е около 10% от служителите, с които България разполага. Зависи къде ще бъдат разположени, какви ще са им функциите. Така коментира Тихомир Безлов в предаването "България, Европа и светът на фокус" на Радио "Фокус" договореното трикратно увеличение на присъствието на служители на "Фронтекс" по българо-турската граница, което ще спомогне за изпълнението на основния приоритет на България – осигуряване на високо ниво на охрана на една от най-чувствителните и натоварени външни граници на ЕС.
"Едно от нещата, които ми направи добро впечатление, е, че част от тези 600 човека ще бъдат разположени на сръбската граница, което е добре, защото един от добрите критерии да се види какво се задържа и какво не от българските гранични полицаи е на изход, т.е. на сръбска и румънска граница се вижда горе-долу какъв процент от задържаните незаконни мигранти имат биометрия, т.е. са били задържани в страната, и какъв процент са пропускани. Това е много добър критерии за оценка и реално колко ефективно се пази границата ни", обясни Безлов.
По думите му подкрепата би трябвало да се усети почти веднага: "Ако имате 600 човека повече, би трябвало да се усети. Трябва да видим и едно от успешните неща, които България е направила. Има много различни статисти, с които се регистрира движението на незаконни мигранти, и бихме могли да го видим веднага на изход и на вход, какво се залавя. След 20 март в рамките на седмица ще може да се ориентираме има ли влияние". |