© Impact Press Group | | Статуята "Венера от Варна" не може да бъде преместена от мястото й, тъй като има огромен риск да се счупи. Това коментира авторът на скулптурата Веселин Костадинов. Творецът заяви, че е готов да преработи произведението като премахне гънката от дрехата на Венера, която провокира въображението на хората и арогантните коментари. Скулпторът обясни, че се чувства обиден и наранен от "черната" реклама след негативната обществена полемика, предизвикана от творбата му. Според него зад нея стоят професионална завист и нападки на лична основа. Костадинов смята, че тя отразява нивото на обществото и мисленето на хората."След нападките се чувствам така, сякаш живея през 50-те години през сталинисткия период. Устройва се другарски съд, хора без проблеми се занимават със скулптура, която не разбират. Венера е вдъхновение, скулптурата се прави бавно, иска доста усилия, концентрация и адреналин", разкри авторът. Пластиката е уникат, направена е от бял мрамор и то от най-високо качество, затова тези, които я критикуват, нека да си отворят очите, за да видят, че това е просто една красива жена - нещо, което непредубедените хора забелязват, призова Костадинов.
Преди да бъде поставена на центъра на града, със скулптурата бяха запознати тогавашният председател на Комисията по култура в Общински съвет Панко Анчев, Вили Жечев - зам.кмет на Варна, Валентин Вълев - шеф на Строителната камара. Постер на "Венера от Варна" участва в изложба на варненските художници в Градската галерия в продължение на един месец и много хора я видяха и одобриха. Мястото, където е експонирана скулптурата, беше посочено, обсъдено и одобрено от администрацията на Варна с участието на много специалисти, казва още творецът.
Оказва се, че през последните 50 години никой във Варна не е правил скулптура в голям размер и то от най-желания от скулпторите материал - мраморът. Град с традиции и история имаше право да има поне една класически изпълнена скулптура, която да бъде като мост на изкуството преди и след соцарта, смята Веселин Костадинов.
Скулпторът разказа още: "Мраморът е любов, респект, уважение и риск. Сам по себе си той е ценен - не е захарен памук. Обработва се бавно, като се отнема по малко с чука и длетото. Труден и тежък процес, при който няма случайни успехи. Авторът непрекъснато мисли и анализира, защото всеки удар с чука може да е последен, фатален и камъка да се счупи. Камъкът, казват, има сърце и ако по погрешка удариш там, всичко свършва преждевременно. Когато човек работи камък, най-добре разбира, че скулптурата е съотношение на обеми. Камъкът много трудно разкрива тайните си, но за сметка на това взема всичко от скулптора и затова зрелостта се постига късно. Работи се с много пот, кръв по ръцете, болки в лактите и прах в дробовете. Преди години Стоимен Стоилов ми каза: "Като направиш 120 работи, ще разбереш за какво става дума.". Когато направих 140-150 се сетих за думите му и разбрах нещо. Когато станаха към 400 рабрах оше, че хоризонтът е далеч, а върхът - облаците. Който разбрал - разбрал."Веселин Костадинов е скулптор от 1985-та година. Зад гърба си има 25 национални и 15 самостоятелни изложби.
Източник: Дарик |