© Varna24.bg | | Обществено обсъждане на Плана за намаляване на шума в околната среда на агломерация Варна е било проведено 11 октомври т.г. в община Варна. В залата са присъствали много малко хора. Съобщение за общественото обсъждане въобще не е публикувано в медиите. Такова е имало на сайта на общината, тъй като администрацията не е длъжна да го помества в медиите, коментираха от фирмата изготвила проекта.Самият план бе разгледан днес на заседание на комисията по опазване на околната среда. Той включва анализ и оценка на шумовото натоварване през последните 5 години на територията на Варна. Данните от миналата година показват, че нивата на шум превишават дневната гранична стойност от 60 децибела. С над 10 децибела по-шумно е по бул. Д-р Пискюлиев", "Цар Освободител", бул. "Христо Ботев" и други. Изследвани са и причините за превишаване на нормите на шум. На база на анализите, са набелязани мерки за редукция нежеланото ошумяване в градската среда.
Проектът предвижда в краткосрочен план да се подобри системата за градски транспорт, да се ограничи достъпа на автомобили до центъра, както и да се изградят озеленителни пояси, което ще ограничи щума до 70децибела. В плановете е заложено още подобряване на организацията на движение, подобряване на пътните настилки на места с най-високи измерени шумови нива и изграждане на шумозащинти съоръжения. Предвидено е още и въвеждане на завой при кацане и излитане на самолети, ограничаване и забрана на нощните полети и други. В проекта са посочени и евентуалните източници на финансиране на тези действия.
Това е поредния план, който Общинският съвет приема и нищо о него не се случва, каза председателят на комисията Драгомир Дончев от "Нашият град". По думите му проекта е много амбициозен и граничи с фантастиката. Очаквам за поредна година да чуя, че парите заложени в общински бюджет за околна среда или не са похарчени, или че са преходни за следващата година, каза съветникът. Той алармира, че от 4 години общината няма нито един спечелен проект по ОП "Околна среда". Истината е, че най-добрият град за живеене, прави най-малко за околната среда, допълни Дончев.
Източник: Днес + |