© | Настоящата гореща вълна ще продължи още не дълго време. Ще има глътка въздух, но горещите вълни няма да спрат за лятото, целият летен сезон се характеризира с това явление. То е свързано с глобалното затопляне. За умерените ширини е установено, че всеки 2-3 градуса средно увеличение на световната температура води до удвояване на горещите вълни. Това каза за предаването “България, Европа и светът на фокус" по Радио “Фокус" д-р Зорница Спасова от Националния център по обществено здраве и част от екипа на “Климатека".
Тя отбеляза, че гореща вълна е продължително задържане на период с високи температури, поне 3 дни с температури 32 градуса минимален праг за България. Зачестяват горещите вълни в България. От 1985 г. значимо нараства явлението с 3,5 дни на десетилетие, което е опасно за общественото здраве. Периодите на горещи вълни са необичайно дълги, такава продължителност е уникална. Необходими са повече мерки от страна на държавата, на институциите при защита на населението при горещо време.
Д-р Спасова препоръча да не се допуска прегряване на организма, горещата вълна става опасна, когато има натрупване на топлина. Трябва да се редува престой на топлина, с престой на климатик. Минимум по три часа на ден трябва да престояваме на климатик. При гореща вълна климатиците са абсолютно необходими и са животоспасяващи. Ако нямате помещение с климатик, може да ползвате обществени климатизирани места, и дълго време да престоявате там, за да може тялото да си почине от жегите. Когато има продължително натрупване на топлина може да се срине терморегулационната система и да не може тялото да се справи. Няколко вида са топлинните заболявания - топлинни крампи, топлинно изтощение и топлинният удар е краен етап на топлинното натоварване. Облеклото да бъде леко, проветриво, от естествени материи, да пиете и се обливате с вода. Но най-вече да се ограничи престоя на горещи места", обясни д-р Зорница Спасова.
По думите й е необходимо е да се прави медийно послание за горещините, което да се излъчва в началото на летния сезон. Много неща могат да се направят с една целенасочена политика за облекчаване състоянието на хората по време на горещините, да се включат здравните власти, метеорологичните служби и Гражданска защита. Към уязвимите групи да се пращат съобщения, да се прозвъняват хора, които са самотно живеещи, да им се пазарува и т.н., заключи д-р Зорница Спасова. |