© | | От 829 приключили ревизии по спазване на данъчното и осигурително законодателство за 12-те месеца на 2010 година, инспекторите по приходите от НАП Варна са установили допълнителни задължения към бюджета за над 131 милиона лева. 111 милиона лева са установените задължения към хазната от невнесен или укрит Данък върху добавената стойност /ДДС /. 15 млн. лв. са допълнително установените задължения по Корпоративен данък след извършените ревизии на некоректни клиенти на НАП. За 2010 година допълнително установените задължения са в голямата си част от ревизии, извършени на търговци на едро и дребно от Варна, където допълнително установените задължения са в размер на 76 милиона лева. На следващо място по установени задължения в хода на ревизионните производства е строителният бранш, където установените допълнителни задължения към хазната са в размер на над 27 милиона лева.
3615 е общият брой на извършените проверки по спазване на данъчното и осигурително законодателство от инспекторите в отдел "Оперативни проверки" при НАП Варна за 2010 година. 1525 e общият брой на съставените актове за административно нарушение, като 1079 от тях са за неспазване на Наредбата за регистриране и отчитане на продажби чрез фискални устройства - неиздаване на касов бон. За нарушение на КСО са 421 и 25 акта са съставени за други нарушения. През 2010 г. инспекторите са наблюдавали непрекъснато 57 търговски обекти, заведения за обществено хранене и развлечения, с цел установяване на действителните обороти. Оказва се, че при присъствието на инспектиращите органи оборотите се увеличават в пъти. 877 000 лева излязоха на светло само от 36 търговски обекта, които бяха поставени под непрекъснато наблюдение от органите по приходите през лятото.
НАП Варна извършва 15 ревизии на фирми, на които собственици на парцели са учредили право на строеж, срещу задължението за построяване на договорени имоти. При проверките данъчните са установили, че обикновено при постигането на договорка за предоставянето на терен срещу апартаменти, собствениците и строителите сключват два договора. В първия от документите - този за прехвърляне на правото на строеж, не се посочва въобще, че срещу това собствениците на земята получават апартаменти под формата на обезщетение.
Това се описва във втори договор, в който се упоменават всички подробности между двете страни по сделката. По този начин, когато жилищните сгради са готови, строителите или не начисляват ДДС върху жилищата, които дават на собствениците, или начисляват, но не са внесли данък, а в краен случай - той е определен върху недействително ниска стойност на апартамента.
В хода на ревизионното производство на една от строителните фирми данъчните са установили неначислен и невнесен ДДС на обща стойност от 110 хиляди лева. След възбрана на два имота на строителната фирма от публичните изпълнители на НАП Варна, строителният предприемач е погасил установените задължения, като в бюджета е постъпила цялата сума, включително с дължимите лихви.
На друга строителна фирма от Варна, която не е начислила дължимия ДДС на апартаментите, които построява на собствениците на имотите, публичните изпълнители са запорирали пет автомобила, апартамент и ателие. След наложения запор, строителният предприемач е изпълнил задълженията си към НАП, като е внесъл в хазната над 78 хиляди лева.
Спрямо всички фирми, при които е установен невнесен или неначислен ДДС, публичните изпълнители са предприели действия по своевременно обезпечаване на задълженията с налагане на възбрани върху недвижими имоти, запор на банкови сметки и движими вещи. В следствие на тези действия са събрани над половин милион лева, от които над 261 хиляди лева са погасени още на етап предварително обезпечение.
През изминалата 2010 година са извършени ревизии на физически и юридически лица, които отдават помещения под наем, като са разкрити и начислени укрити доходи от наеми за над 380 хиляди лева. По инициатива на НАП са регистрирани по ДДС две физически лица, тъй като доходите им от наем надхвърлят 50 000 лева.
15 възложени ревизии на акушер-гинеколози. До момента са приключили 4 ревизии с ревизионни актове, при които е установено, че лицата не са декларирали доходи от медицинска практика. Общият размер на ревизионните актове е за 23 хиляди лева, като най-големият е за 15 хиляди лева. При друго от ревизираните лица е установено несъответствие между декларирани доходи и придобито имущество за 15 хиляди лева
Източник: Dnes Plus |