© | Човек се превръща в гражданин, когато разбере, че има права. Това каза историкът професор Милко Палангурски. Той коментира в какво се изразява независимостта на България и българското общество и какви са грешките и пречките пред съвременната политика у нас.
"Думата "независимост" не трябва да я разглеждаме в ролята на вакуум. Всяка европейска държава, общество, семейство и човек взаимодейства с другите и е логично и България да бъде част от структурата на европейската дипломация и съобразно това да търси своето равноправие. Нашият проблем е, че ние по договор не сме равноправен субект на международното право и трябва да постигнем това. Това, че сме се стремили 30 години да постигнем това, си е напълно логично и предопределено от Берлинския договор. Независимостта означава създаване на структура на държавата, която е равна на тази на другите държави - да бъде изградена военна, институционална, културна и образователна мощ", разказа проф. Палангурски пред NOVA.
Според него проблемът на българските политици и тяхна грешка е бързината, с която искат да решават проблемите.
"Политиците си знаят зависимостите. Те трябва да погледнат към миналото и да разберат, че ние сме ги избрали, за да управляват държавата. Трябва да са готови да решават проблемите, а дали ще успеят и каква ще е оценката на обществото е друг въпрос", смята професорът.
По думите му, когато политиците отказват да си вършат работата, обществото също губи желанието за активност. "Човек се превръща в гражданин, когато разбере, че има права и отговорности", каза той. |