Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Депресията влияе на телесната температура
Автор: Екип Varna24.bg 18:22 / 04.11.2024Коментари ()1097
©
Проучване анализира данни от 20 880 участници, събирани в продължение на седем месеца, и установява, че хората с депресия показват тенденция за повишена телесна температура. Изследването е публикувано в сп. Scientific Reports.

За по-ефективно лечение и превенция на депресията е необходимо да се разбере повече за невробиологичните и физиологичните механизми, които стоят в основата на това психично разстройство.

Интересно е, че редица изследвания са установили асоциации между симптомите на депресия и телесната температура; обаче малкият размер на извадките в тези изследвания поставя под въпрос надеждността на резултатите.

Въпреки задълбочеността на изследването, което обхваща участници от 106 различни държави, резултатите не предоставят достатъчно доказателства, за да потвърдят връзката между повишената телесна температура и развитието на депресия или обратно – дали депресията води до повишаване на телесната температура.

Несъмнено обаче, проучването предполага наличие на връзка, която е ценна за по-нататъшно изследване. Ако простата интервенция, като охлаждането на тялото, може да помогне за облекчаване на симптомите на депресия, то тя би могла да има значителен потенциал да облекчи състоянието на милиони хора в световен мащаб.

Авторите на проучването смятат, че връзката може да се дължи на няколко причини. Възможно е депресията да е свързана с метаболитни процеси, които може би генерират допълнителна топлина, или да е свързана с охлаждане на биологични функции, които не функционират правилно.

Учените смятат, че може да има обща причина, като психически стрес или възпаление, която да оказва влияние както на телесната температура, така и на депресивните симптоми. Тази хипотеза може да бъде разгледана в бъдещи изследвания.

 

Депресията е сложно и многопластово състояние, за което е вероятно да съществуват комплексни фактори, които допринасят за неговото развитие, а телесната температура може да играе важна роля в този контекст.

Предишни проучвания показват, че методи като йога, горещи вани и сауни могат да облекчат симптомите на депресия, въпреки че извадките са били малки. Възможно е самоохлаждането, предизвикано от изпотяване, да има и психологически ефект. 

Интересно е, че нагряването на организма може да доведе до продължително понижаване на телесната температура, което е по-дълготрайно от директното охлаждане, например чрез ледени бани.

Данните от проучването показват, че с увеличаване на самооценката на депресивните симптоми средната телесна температура също се повишава. Освен това, съществува връзка между по-високи оценки на депресията и по-ниски дневни температурни колебания, но тя не е статистически значима.

С оглед на факта, че около 5% от световното население страда от депресия, необходимостта от по-добро разбиране и ефективно лечение на това състояние е по-належаща от всякога. Всеки нов напредък в изследванията предоставя надежда за справяне с този глобален проблем, особено в контекста на нарастващото ниво на депресия в Съединените щати, което открива нови възможности за иновации в лечението.

Депресията е психично разстройство, характеризиращо се с постоянно чувство на тъга, загуба на интерес или удоволствие от дейности, които преди са носили радост, и промени в апетита и съня. Депресията може да засегне всеки, независимо от възраст, пол или социален статус, а нейните симптоми могат да варират от леки до тежки, водещи до значителни ограничения в ежедневието, пише Puls.bg.

Фактори като генетична предразположеност, хормонални промени, стрес и травми могат да играят роля в развитието на депресия. Освен това, състоянието е свързано с увеличен риск от физически заболявания, включително сърдечно-съдови проблеми и диабет, което подчертава необходимостта от навременна диагностика и лечение.


https://www.varna24.bg/novini/interesno/Depresiyata-vliyae-na-telesnata-temperatura-2325161
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.