© Varna24.bg | | Община Варна дължи 600 хиляди лева обезщетение за имоти и мълчаливо отказва да се разплати. В опит да си получи дължимото, семейството на Румяна Пеева се е обърнало и към съда в Страсбург, след като общината вече няколко месеца не уважава решение на Върховния съд, разказа потърпевшата. За да стигне казусът й до общинския съвет, Пеева се обърна и към съветника от БСП Пламен Начков. Имотната сага на семейство Пееви започва през 1988 година, когато общината отчуждава имот от 200 квадратни метра на улица "Струга" 20 заради строежа на булевард "Левски". Според действащия тогава закон, Пееви е трябвало да бъдат обезщетени с 3 жилища - два четиристайни апартамента и един тристаен. През следващите 13 години това така и не се случило и семейството живяло в къща, без да е наясно чия точно собственост е тя. През 2000 година кметът на Варна Кирил Йорданов отменя отчуждаването и Пееви отново стават реални собственици на дома си. Тогавашният главен архитект Иван Трендафилов ги уверил лично, че през следващите 30 години "никой няма да ги закача", затова и хората спокойно започнали строеж на нова къща в имота си, а старата ремонтирали основно.
Едва 3 години по-късно, през 2004 г, кметът стартира процедурата отново. На първите отчуждени къщи са дадени реални оценки, идентични с пазарните. През февруари 2005 г. кметът се среща с хората и ги успокоява, че предварителните дадени оценки на къщите, през които предстои да мине пътят, са ниски, но това било само за информация пред общината. Едва няколко месеца по-късно, през август 2005 г. в дома на Пееви пристига заповед №1907 на Йорданов, според която 2 къщи, с 11 стаи, разположени на 200 кв. метра земя, струват 187 хиляди лева. От този момент нататък градоначалникът станал недостижим за семейството, а диалогът се прекратил.
През 2005 г. излъганите хора завеждат дело срещу общината, за да им се постави реална оценка на имота. Пред съда е представено и решение на общинския съвет от 1 март 2006 г., според което 2 стаи на приземен етаж на улица "Кестен" 3 А, отчуждени също заради строежа на бул. "Левски", струват 87 хиляди лева. На 4 декември 2009 г. Варненският окръжен съд отменя заповедта на кмета и оценява имота на улица "Струга" 20 на 612 000 лева. Сред мотивите на магистратите са перфектното състояние на къщите и локацията. В решението на ВОС е записано, че не подлежи на обжалване.
Въпреки това обаче, Община Варна се обръща към Върховния административен съд с искане решението на окръжния да бъде отменено. На 5 ноември 2010 г. висшата инстанция отхвърля иска на общината. След края на процесите, семейството на Румяна Пеева изпраща писмо до общината, в което настоява да им бъдат изплатени 612 000 лева на посочени банкови сметки. Вместо обезщетение, получават само устен отказ от Теодора Трендафилова, която оглавява дирекция "Общинска собственост".
За случая са уведомени омбудсманът Константин Пенчев и съдът по правата на човека в Страсбург. Отговор от Пенчев няма вече два месеца. Съдът в Страсбург е отреагирал и е изпратил до Пееви запитване как се развиват нещата.
В жалбата си до Страсбург Румяна Пеева е посочила, че желае да се откаже от българското си гражданство.
Източник: "Позвънете: ВестникЪт" |