Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Над 1000 са регистрираните лодки във Варна
Автор: Екип Varna24.bg 16:33 / 16.05.2011Коментари ()981
© Impact Press Group
Над 1000 са регистрираните във Варна лодки, съобщи Веско Марков - началник сектор "Малки кораби" към Дирекция "Морска Администрация" в морската столица. В това число влизат плавателни съдове, извършващи разходки за удоволствие, риболов, както и яхтинг, който добива все по-голяма популярност у нас.

В общи линии в България корабите се делят на два вида - малки кораби до 40 бруто тона и големи над 40 бруто тона. Не всички плавателни съдове по нашите брегове обаче подлежат на вписване в морския регистър. По закон лодките, по-малки от 4,5 м, не е нужно да се регистрират. "Няма точна статистика на невписаните", каза Марков. Според морския специалист обаче, те не са малко, тъй като сега много хора си купували гумени и пластмасови лодки, натоварвали ги на ремарке и ги внасяли в България. "Дори не е нужно тези лодки, които най-често са от Германия, да минават през митницата", добави началникът на сектор "Малки кораби".

Застой обаче има на купуването на лодки от варненци, отчитат от морската дирекция. Преди две години бил бумът на регистрацията на луксозни яхти, но тази тенденция заглъхнала с кризата. "Ще видим това лято как ще е", добави Марков. Той обясни, че повечето големи моторници, над 90%, са на лизингови компании или на юридически лица и по-малко на физически. Собствениците на скъпите возила занижавали стойността им понякога, за да им бъде по-изгодно, когато правят застраховка. Осен това имало и много яхти на български фирми, които са регистрирани под чужд флаг - американски и немски. "Сега като членове на ЕС, всеки може да си впише лодката, където поиска и тя да стои на рейд в България", обясни експертът.

Най-голямата регистрирана моторна лодка във Варна е дълга 115 фута (ок.35 м.). Не размерът обаче е критерий дали една яхта е луксозна. "Тя може да бъде 10 м само, но вътре да има мебелировка, ръчна изработка, със златни кранове и да струва милиони. Това е като един апартамент - изложението да му е едно, а обзавеждането съвсем друго", обясни спецът.
Най-разпространените моторници у нас са на италиански и английски производители. В България също се произвеждат лодки, макар и малки - около 5-6 метра. Нашата гордост били рибарски пластмасови съдчета, които се правели в Тутракан и Царево.

Най-старите собственици на малки корабчета са рибарите от околните села на Варна - Казашко и Езерово. Рекордьорът по възраст е 87-годишният лодкар бай Добри от курорта Камчия.
Все още няма регистрирани жени собственички, но не бил малък броят на ветроходките, които участват в летните регати.

Източник: "Позвънете: ВестникЪт"



https://www.varna24.bg/novini/varna/Nad-1000-sa-registriranite-lodki-vuv-Varna-254928
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.