През далечната 1926 година Варна е домакин на първия у нас музикален фестивал. Дали това е плод на случайна прищявка на хора с власт или е резултат на планирани и изстрадани усилия на активни граждани, които се стремят да построят модерна и преуспяла България? Множеството заело неудобните сгъваеми столове в стария летен театър на мястото на днешната Обсерватория в Морската градина се среща с необичайна музика. Тя хем шокира, хем буди любопитство. Младите, наскоро завършили в Германия студенти, Панчо и Любен Владигерови изпълняват собствени композиции. В тях колоритът на националната традиция оживява по нов начин. Прииждащите туристи от чужбина в новопостроените морски бани се срещат със събития, които по начина си на организация наподобяват известния вече в цяла Европа Залцбургски фестивал. Филмът "Варна - Фестивалният Град" е колективен разказ за съдбата на художествени празници, без които днешната българска музика, театър, танц, кино и визуални изкуства нямаше да са същите. Мащабите им далеч надхвърлят националните граници. Лауреатското звание от варненския балетен конкурс е задължителен атрибут в кариерата на най-големите световни балетни звезди днес. Срещата на Васко Василев с Ифра Нийман от началото на 80-те във Варна е съдбоносна за успешната му цигуларска кариера. По същото време на световния анимационен фестивал във Варна филмите на Анри Кулев, Велислав Казаков, Слав Бакалов правят смущаващо смели послания. Трасират по своеобразен начин пътя на промяната няколко години по-късно. През 2001 на джаз Фестивала във Варна Стунджи и Елица създават едни от най-самобитните дуети в музиката днес. Благодарение на спектаклите си, представени на театралния фестивал Теди Москов, Александър Морфов, Явор Гърдев, Мариус Куркински, Иван Добчев, Маргарита Младенова карат водещи европейски и световни мениджъри и критици да се отнасят с уважение към българския театър. Във филма "Варна - Фестивалният Град" няма похвали, изречени просто от възпитание. Няма и специално поставени и разкрасени за случая ситуации. Местата на артистичните събития не се отличават с нищо особено - даже са леко занемарени. Репетициите на оркестрите, майсторските класове в музикалната и балетна академия, детските и студентски семинари по анимация, оценките на специалисти по време на конференции с шокиращи на пръв поглед, но точни прогнози... Фестивалите активно въвличат Варна в международния културен и художествен обмен, в създаването и трансфера на нови идеи, променящи света.
Филмът "Варна - Фестивалният Град" ненатрапчиво въвежда и в по-големите въпроси на днешния ден, които неизбежно си задаваме и за които рядко намираме еднозначни отговори: Как да приемем и усвоим традицията? Как да разберем съвременното изкуство? На какво се крепи всеки личен успех? Накъде върви света?
Авторите са събрали документи, свидетелства на участници и фрагменти от спектакли и концерти, в които оживяват знакови събития от фестивалната биография на Варна. Те се опитват да събудят любопитството на днешния човек към живото общуване с изкуството. Не е никак лесно на фона на безбройните технологични изкушения. Надяваме се този филм да е поредното напомняне, че срещата с изкуството не е само безобидна игра и забавление. То е търсене, създаване на смисъл и достигане до отговори в многобройните въпроси, с които ни сблъсква живота. С тях, незабележимо на пръв поглед, се усвоява изкуството да живеем заедно и да намираме творчески решения. Иначе човешкият свят би бил невъзможен. |