© Impact Press Group | | Снимка Архив | Тези дни заради изключително ниските температури Дуранкулашкото езеро в община Шабла замръзна. Замръзването на езерните води не е необичайно, но е рядко явление, разказват местните хора. В миналото през лютите зими шабленци са отсичали големи късове лед от замръзналото езеро, като ледените блокове са били пренасяни в зимниците на къщите за съхранение на риба, защото навремето хладилници не са били използвани.
Езерата Дуранкулак и Шабла са в списъка на Рамсарската конвенция на 11-те места у нас със световно значение - местообитание на стотици видове птици, животни и растения. Други такива места в България с особено значение са местността Пода, езерата Атанасовско, Вая, Сребърна, Поморийско, комплекс Ропотамо, остров Ибиша, комплекс Беленски острови и карстовият комплекс Драгоманско блато. Само преди ден орнитолози са забелязали в района на Дуранкулашкото езеро птици от рядък вид - голяма и малка дропла (стрепет). Добрата новина дойде няколко седмици след обезпокоителното съобщение, че бракониери са отстреляли единствения наблюдаван в този район и в страната ни вид на голяма дропла и точно, когато се отбелязва Световния ден на влажните зони.
На 2 февруари през 1971 г. е подписана Конвенцията за влажните зони, известна още като Рамсарска конвенция. Тя носи името на иранския град Рамсар, където е подписана. В момента страните членки по Конвенцията са 160. България е осмата страна, която я подписва още през далечната 1974 г. Конвенцията цели да насърчи опазването и популяризирането на богатството на природни феномени, като водата, храната, биоразнообразието, и да се постигне разумно използване на тези ресурси. Подобни инициативи целят да бъде привлечено вниманието върху въпроса за значението на водните басейни - морските крайбрежия, реки, езера, блата, мочурища, изкуствени водоеми, за да се поддържа устойчивото развитие на нашата планета и да се гарантира здравето и благополучието на всеки един човек, тъй като е доказано, че връзката между доброто състояние на екосистемите на влажните зони и човешкото здраве е много тясна. В развиващите се страни всеки пети няма достъп до чиста питейна вода. Изчислено е, че 1,4 милиарда души живеят в близост до водни басейни, където водата не се използва по устойчив начин. Тази година мото на Световния ден е: "Влажни зони и туризъм". Туризмът по тези места е полезен на хората и дивата природа от екологична и икономическа гледна. В глобален мащаб е известно, че поне 35% от Рамсарските места по света развиват туристически дейности. По повод днешния Световен ден на влажните зони е организирано посещение на Шабленското и Дуранкулашкото езеро и района около тях за наблюдение на червеногуши гъски и други водолюбиви птици от деца в училищата в село Дуранкулак и Каварна. Предвидено е също състезание за ученици от град Каварна и финал на конкурса по случай Деня на влажните зони. В Шабла ще бъде представена пиесата "Пътешествието на червеногушата гъска" с участието на ученици от морския град. Ще бъде направена и презентация на експерти от Тръста за водолюбиви птици и влажни зони (WWT) пред местни хора и водачи на природолюбителски туризъм от Зеления образователен център в Шабла.
Източник: Радио "Фокус" |