Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Ректорът на ТУ - Варна: Проблемът с турските студенти е пагубен за висшето ни образование
Автор: Екип Varna24.bg 10:29 / 29.09.2012Коментари ()2898
©
Бивши и настоящи студенти от
ТУ - Варна:
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Над 70 млн. лв. годишно ще губи България, ако секне потокът от чуждестранни студенти. За това алармира проф. Овид Фархи, ректор на варненския Технически университет.
Проблемът е най-вече със студентите от Турция, които през тази учебна година драстично са намалели. Едва 30 турски граждани са започнали обучението си в ТУ през 2012 г., докато допреди 3 години техният брой е достигал 1000.

От отлива страда не само учебното заведение, а и цялата ни икономика, категоричен е проф. Фархи. По официални данни, годишно от чуждестранни студенти в различни ВУЗ-ове в страната ни се вливат 70-80 млн. лв. - средства, които държавата губи, ако не реши спешно проблема.

Най-предпочитаните от чужденци висши учебни заведения у нас са Медицинска академия и двата технически университета - в София и Варна. Обучението е англоезично. Турският образователен регулаторен орган обаче (ЙОК) от няколко години създава проблеми на завършилите в България специалисти. Дипломите им не се признават автоматично, въведен е задължителен изпит, при който те да докажат знанията си в собствената си държава.

Според проф. Фархи това е в разрез с ратификацията от 2004 г. на договора в Лисабон, който касае взаимно признаване на дипломите от европейските държави. Турция също е подписала договора. Впоследствие ЙОК преразгледал решението си и започнал да проверява дипломите за инженерни специалности само от бивши социалистически държави. Така завършилите в нашата страна турски граждани не получават никаква гаранция, че образованието им ще бъде признато в собствената им държава.

Двама от студентите на ТУ Варна са дръзнали да съдят ЙОК и са спечелили делата, но по думите на ректора на ВУЗ-а, не всички завършили имат тази възможност.

Турската страна изтъква като причина за рестриктивното си поведение по отношение на българското образование съмненията си в истинността на издаваните в България дипломи. Проблемът ескалира през май тази година, когато турското посолство дава информация на правителството на южната ни съседка, че в България се фалшифицират дипломи.
Проф. Овид Фархи, който е ректор на един от най-засегнатите български университети, разказа пред Дарик, че няма нито една фалшива диплома, представена като доказателство. Данните на турското посолство били за една единствена диплома от Медицинска академия, в която самият студент е поправил няколко от оценките си.

"Факт е, че има определени кръгове в Турция, които искат да представят всички български дипломи като фалшиви", разкри ректорът на ТУ. Образователният ни министър Сергей Игнатов поел ангажимент пред съвета на ректорите да посети Турция до 15 август, но така и не го направил. Затова на пътуване сами се отправили проф. Овид Фархи и проф. Ваньо Митев, ректор на Медицински университет София и председател на ректорския съвет. В ЙОК те били посрещнати много студено, като визитата им дори щяла да се провали. Двамата ректори поискали да видят поне една фалшива диплома от български ВУЗ, но така и не им показали.

Ректорите на засегнати университети се надяват да има НОТА от българското правителство до Турция заради нарушения договор, но досега такъв документ не е изпратен.
Държавната субсидията за висшите учебни заведения не е достатъчна - тя е едва 50%.

"Ако изгубим турските студенти, след години няма да можем да осигуряваме качествено обучение. Проблемът с турските студенти е пагубен за висшето ни образование", категоричен е проф. Овид Фархи.



https://www.varna24.bg/novini/varna/Rektorut-na-TU-Varna-Problemut-s-turskite-studenti-e-paguben-za-vissheto-ni-obrazovanie-383977
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.