Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Черно море може да се превърне в новия Персийски залив
Автор: Екип Varna24.bg 11:40 / 02.10.2012Коментари ()1194
©
Черно море може да се превърне в новия Персийски залив, ако се окажат верни очакванията на експерти за залежите от газ и нефт в дълбоки води.

100 млрд. куб. м природен газ. Това неофициално и почти срамежливо споменават експерти в проучването за потенциала на блок "Хан Аспарух", който е в дълбочинните води на Черно море.

Високопоставени държавни лица пък вече смятат концесионните възнаграждения. При вариант на цена на газа от по 470 долара за 1000 куб. м и добив от 3 млрд. куб. м на година казват суми от 410 млн. долара на година. А за 30 години това прави над 12 млрд. долара.

При 35-40% намаление на цената, както дава пример министърът на икономиката Делян Добрев, държавата ще прибира към 270 млн. долара на година, или над 9 млрд. долара за целия 30-годишен пeриод.

Само за сравнение запасите в двете находища "Калиакра" и "Каварна", които се експлоатират от "Мелроуз рисорсиз", се изчисляват на 2,5 млрд. куб. м. Стартът на добива оттам бе даден преди две години. Изтегленият газ от "Галата" пък е към 1,5 млрд. куб. м.

Годишният местен добив е едва около 15% от потреблението в страната, което е все около тези 3 млрд. куб. м и пак оказва влияние върху цената на газа.

Така че, ако очакванията от "Хан Аспарух" станат реалност, то излиза, че за 30 години България ще ползва газ от местен източник. Преди те да се потвърдят, ще минат поне пет години до сондажи в дълбочините на Черно море.

Експертът Христо Казанджиев, който години наред завеждаше в министерството на енергетиката тъкмо този сектор, казва, че теренът, който сега обхваща блок "Хан Аспарух", е проучван от 15 години.

Първите изследвания са от 1990 г., те са сеизмични. След това са проучвали ОМВ, в продължение на седем години, те също са се ограничили до сеизмика, сондажи не са правени.

Казанджиев смята, че резултати от проучванията във румънска акватория, и то съвсем в съседство с "Хан Аспарух", са много обнадеждаващи - находищата, които се оценяват между 40-80 млрд. куб. м. От геоложка гледна точка данните дават възможност да се екстрапулират и в българската акватория.

Потенциалът на българския блок е значителен, за десетки милиарди куб. метра. Много хубаво е да се цитират точни данни, но е несериозно и подвеждащо, създава очаквания, реагира той.

Миналата седмица бяха лансирани още едни очаквания. "24 часа" и "Труд" написаха, че до месец ще се обяви конкурс за проучване за нефт и газ на нов блок в дълбините на Черно море - "Терес". На другия ден го потвърди и министърът на икономиката Делян Добрев. За това какво ще изскочи оттам, никой не иска дори неофициално да прогнозира. Предполага се, че ще е по-скоро нефт, но не се изключва да бъде открит и газ.

От отдела за концесии в министерството на икономиката казват, че този блок е слабо проучван. Казанджиев пък казва, че има сеизмични проучвания, но много малко, те само да го закачат. Правени са преди 10-ина години.

Този терен е последното бяло петно в българската акватория.

Надеждата еда има интерес към предстоящия конкурс и на него да се явят големи компании със сериозен паричен и технически ресурс за проучвания. "24 часа" научи, че "Лукойл" вече са питали за геоложки данни за този терен. Всъщност вече са на път да бъдат дадени и последните терени от българската акватория за нови проучвия за нефт и газ. От картата става ясно, че се готви обявяване на конкурс за още един блок - "Света Марина". Там някога са проучвани плитководната част и склонът на шелфа от "Ентърпрайз", спомня си Казанджиев. Правени са няколко сондажа, но няма установени находища. Отново надеждата е в дълбочинните води.

По друг един блок в морето - "Силистар", все още не е започнало проучване, тъй като се водят дела. Разрешението е спечелено от фирма "Ледербел", но то се обжалва от "Овергаз".

Справка в информационната система "Дакси" показва, че съдружник в тази фирма е Красимир Георгиев, който бе и собственик във фирма "Фронтиер".

Експерти смятат, че в "Силистар" има определен потенциал, проучва се от 1991 г. Досега там не са регистрирани открития.

Източник: в. "24 часа"



https://www.varna24.bg/novini/Bylgaria/Cherno-more-mozhe-da-se-prevurne-v-noviya-Persiiski-zaliv-384738
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.