Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
В Парк-музей "Владислав Варненчик" отбелязаха 569 г. от Битката при Варна
Автор: Екип Varna24.bg 14:02 / 08.11.2013Коментари ()1572
©
С военен ритуал и полагане на венци и цветя в Парк-музей Вл. Варненчик бе отбелязана 569-та годишнина от Битката при Варна - когато на 10.11.1444 г. загива полско-унгарският крал Владислав III Ягело, а с неговата смърт Балканите и Европа се разделят завинаги с надеждата за скорошно освобождение.

Сред официалните гости на събитието бяха кметът на Община Варна, началник щабът на Военноморските сили на Република България, заместник-председателят на Общинският съвет, главният секретар на Областна администрация, кметът на район Владислав Варненчик, заместник-кметовете на райони Младост, Одесос и Приморски, вицеконсулът на Генералното консулство на Украйна и почетният консул на Швеция и Норвегия.

В неделя, 10 ноември 2013 г., музеят ще приема безплатно посетители през целия ден, а от 10.00 до 12.00, ще бъде отворена и работилницата за рицарски занаяти.

Битката при Варна - 10.11.1444 г.

Парк-музей "Владислав Варненчик" е мемориален комплекс, посветен на битката на народите, състояла се на 10.ХІ. 1444г. между 20-хилядната съюзническа християнска европейска армия, предвождана от полско-унгарския крал Владислав ІІІ Ягело и 60-хилядните османо-турски войски на султан Мурад ІІ.

Изграден в центъра на бойното поле между две тракийски могили, от началото на миналия век до днес комплексът се е превърнал в култово място за поклонение на много европейски народи пред паметта на загиналите бойци в общата антиосманска борба, започнала през 1440г. с подписването на уния между Унгарското кралство и Полша за организиране на антиосманска кампания и прогонване на нашествениците от Европа.

Начело на кампанията застава юношата - крал Владислав ІІІ Ягело, който предприема два похода към турската столица Одрин и достига до пределите на България.

Първият, наречен "дълъг поход", е осъществен през 1443/4г. Обединените 40 - хилядни кралски войски минават победоносно през Ниш, Пирот и София. Достигайки до Златица, те са принудени да се върнат обратно в Унгария заради изключително суровата зима и заледените проходи през Балкана. Този поход е успешен в дипломатическо и военно-политическо отношение, но на българите не носи свобода.

В навечерието на 569-та годишнина
©
от битката при Варна се отбелязва и 570-та годишнина от началото на антиосманската кампания на Балканите, започнала през есента на 1443 г.


През септември 1444г. започва вторият поход. 16-хилядната армия минава Дунава при Оршова и през Дунавската равнина се отправя към Черноморието.

На 10 ноември двете армии се срещат за решително сражение пред крепостта Варна. Първи атакуват турците. След променлив успех християните постигат превес - към средата на деня двата османски фланга са отблъснати назад. С 500 рицари кралят се спуска в атака срещу 10- хилядния яничарски център, охраняващ султана. Въпреки героизма на краля и неговите бойци, кралският отряд е разбит, а кралят - посечен от яничарска сабя.

По заповед на султана набучената на копие кралска глава се разнася по бойното поле, което обезкуражава и дезорганизира християнските войни. При Варна загиват 10 хиляди българи, унгарци, поляци, чехи, словаци, хървати, босненци, румънци, рутени и рицари кръстоносци. Българският и останалите поробени европейски народи се разделят за векове напред с мечтата си за скорошно освобождение.



https://www.varna24.bg/novini/varna/V-Park-muzei-Vladislav-Varnenchik-otbelyazaha-569-g-ot-Bitkata-pri-Varna-463162
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.