Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Богатството на Варненската епархия водеща в "Битката за Варна"
Автор: Екип Varna24.bg 10:55 / 06.12.2013Коментари ()1093
© Varna24.bg
Наследството на починалия през лятото митрополит Кирил породи "Битката за Варна", която в основната си част е силно нелицеприятна и оронваща реномето на Българската православна църква. Появиха се и основните моменти в борбата за мястото - варненци настояват новият митрополит да не е гей и разколник. Генерален е и финансово-икономическият мотив, породен от имотното богатство на Варненската епархия.

Съобщението за смъртта на митрополит Кирил предизвика изумление от това как е възможно да се е удавил, след като е перфектен плувец и доведе до въпроса за неговото наследство - съвсем ясно и лаконично обобщен лично от патриарха.

На въпроса защо е толкова апетитна Варна, отговаря богословът професор Иван Желев: "Защото е край морето, а пък имотите край морето имат много висока стойност и това сигурно привлича интереса извън църковните среди. А иначе като една от трите най-големи епархии и като приходи привлича кандидатите, особено пък тези, които не са митрополити".

Варненската епархия е трета по големина в държавата, в нейните граници живеят над един милион жители. Територията й е поне 12 хиляди квадратни километра и включва над 30 общини, в които влиза половината Черноморие и цяла Добруджа, ниви, лозя, градини, ливади, солници, цената на градските имоти никой не може да пресметне.

Когато Кирил става митрополит през 1989 година, има едни действащ манастир, сега те са 7, 2 от които новопостроени. Храмовете и параклисите са 310, за 20 години са построени 60 нови, 30 - възстановени, 20 - обновени. А това са само половината имоти на църквата, защото още толкова предстои да бъдат реституирани, ако бъде приет закон за връщане на църковните имоти.

Приживе в едно интервю дядо Кирил казва, че някои хора и институции, които все още държат неправомерно имоти на църквата, просто искат да продължат да ги владеят.

Варненската епархия има не само имоти, но развива и дейност - социални кухни има в Търговище, Добрич, Варна, неделни училища има почти във всяка църква. Център за обгрижване на наркозависими и грънчарски цех, в който да работят е изграден в Аксаково. Във Варна има и църковен център за обгрижване на инвалиди. Варненската епархия развива огромна издателска дейност.

Църквата няма ресурс да управлява сама имотите и земите си, далновидни бизнесмени обаче им предлагат услугите си според процент и печалба.

Схемата е съвсем законна и е перфектен пример за комбинация между църква и бизнес от взаимен интерес. Манастирът "Константин и Елена" в курорта "Константин и Елена" ще съжителства с триетажния хотел, построен на манастирска земя до оградата - в същия стил, за да не дразни окото. bTV научи от работниците, че хотелът се строи от двамата епархийски съветници, единият от които е Юлиян Гендов. Той стана известен с това, че беше предоставил прочутия Линкълн на митрополит Кирил.

Източник: btv




Още по темата: общо новини по темата: 99
03.07.2015 »
09.07.2014 »
14.05.2014 »
11.05.2014 »
08.05.2014 »
01.04.2014 »
предишна страница [ 1/17 ] следващата страница
https://www.varna24.bg/novini/varna/Bogatstvoto-na-Varnenskata-eparhiya-vodeshta-v-Bitkata-za-Varna-467823
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.