© Varna24.bg | | Чисто по 1500 евро от хектар, без да работят, изкарват посредници македонци с български паспорти от бруталната експлоатация на надничари при брането на грозде в италианската област Пиемонт.Оказва се, че ако има български гроздоберачи, които да превиват гръб в лозята на италианския град Асти и цялата област Пиемонт срещу нищожни пари и живеят като скотове, вината за това не е изцяло на местните винари. А преди всичко на македонци, които обаче са завъртели доходоносен посреднически бизнес благодарение на българските си паспорти. Именно чрез тях като граждани на страна от ЕС те основават кооперативи и получават от винарите по 2000 евро на обран хектар грозде. А работата могат да я свършат при осемчасов работен ден 7-8 души при 12-часов пък работен ден, колкото обикновено превиват гръб гастарбайтерите - 4-5 души. За труда си тези хора получават по 4-5 евро чиста пара на час и простата сметка показва, че за македонеца, който най-често е едноличен собственик на кооператива, остават чисти към 1500 евро.
"Вече десет на сто от жителите на Канели са македонци", заяви вчера Марио Габузо, кмет на градчето, смятано за разпределителен център на гроздоберачите в Пиемонт. В разговора си с кореспондента на "Монитор", за който кметът подчерта, че е първият воден някога с български журналист, той добави, че огромното мнозинство от тях се сдобили с временно жителство и се развихрили като предприемачи единствено благодарение на българските си паспорти. Дори колите, които карали, били с нашенски номера, но когато някой ги питал какви са по народност, винаги казвали, че са македонци, взели наши документи заради алъш-вериша. Та именно предприемачи от техните среди ръководели петнадесетте кооператива за разпределение на гроздоберачи в съседните винарски райони Асти, Ланге и Роеро. Три от тези структури - писаха местни медии - били вече добре известни и действали целогодишно, други от време на време, а имало такива, които били разкривани само за гроздобера и след това спускали кепенци. Що се отнася до това колко са действителните българи, експлоатирани от чорбаджиите комшии, Марио Габузо не се нае да каже просто защото почти всички пържени от работодателите си нещастници имали нашенски документи. Иначе кметът призна, че за гастарбайтерите, които спели в колите си, по улици и паркове, общината е осигурила нещо като палатков лагер в индустриалната зона на Канели, плюс студен душ и две химически тоалетни. Що се отнася до стотината души, които тази година се били възползвали от "услугата", то според първия жител на Канели те не били само българи или македонци, но сред тях имало също така румънци и жители на други източноевропейски страни. Кметът се зарече, че догодина на територията на подопечната му община няма да стъпи гастарбайтер, за когото работодателят кооператив или винарска изба да не е осигурил прилично жилище с всички нормални за живот условия.
"Българите са последната брънка от веригата и те са истинските запасняци на гроздобера" - подчерта преди известно време авторитетното седмично списание "Еспресо" в разследване за експлоатацията на сезонните работници в лозята на Пиемонт. В публикацията, озаглавена "Пиемонт - гроздоберът на срамотата", се подчертаваше, че там дори се вихрели истински далавери с български паспорти, тъй като ние, българите, сме били от страна членка на ЕС и ангажирането на наши сънародници за работа ставало по-лесно.
"Често всичко си е съвсем легално - изтъкваше "Еспресо", - тъй като България дава гражданство на македонците, които покажат българските си корени". Именно така много лица от Македония се облагодетелстват с паспорти от ЕС, подчертаваше седмичникът в обяснението си за пръкването на "Гроздобера на срамотата". |