© | На 4 април, в седмицата на гората, група граждани от Варна организираха поход с посещение на масовата сеч над кв. "Аспарухово", част от събитието "Да спасим горите край Аспарухово 2". В похода се включиха 32-ма души, от които 7 деца под 10 години. Походът започна с изпяване на песента "Хубава си моя горо" в центъра на кв. "Аспарухово" и тръгване нагоре по дерето до ул."Моряшка". След излизане от строителните граници на квартала, походът премина по черен горски път и по пътека сред красива смесена гора (дъб, габър и мъждрян). След това участниците бяха дълбоко потресени при гледката на безумната сеч, простираща се от двете страни на едно дере в протежение на около 2 километра при ширина на сечището от 100 до 400 метра. Клоните бяха разпилени и захвърлени често в самото дере, оттичащо се към кв. "Аспарухово", имаше и неизвозени дървени трупи. На места беше сечено при наклони близки до, а може би и над 20 градуса. Имаше цели участъци с размери 150м / 70м, в които не бе оставено нито едно дърво. В тези голи участъци направиха замерване на две места и се оказа, че в квадрат с площ от 100 км.м са отсечени 9 или 10 дъбови дървета със среден диаметър 30-40см. Ето какво заявяват борците срещу сечта край "Аспарухово":
Доколкото научихме това било законно сечище. Питаме, обаче, ние как е възможно това да е законно след като чл.1 ал.2 от Закона на горите гласи:"Целите на закона са:
1. опазване и увеличаване площта на горите;
2. поддържане и подобряване състоянието на горите;
3. гарантиране и поддържане на екосистемните, социалните и икономическите функции на горските територии;
6. осигуряване на възможности за отдих на населението и подобряване на условията за рекреация;"
Ние, непрофесионалистите, не успяхме да видим как е спазен закона тук. Затова бяхме отправили, изрична писмена покана внесена 3 дни преди събитието в деловодствата на Община Варна, Държавно горско стопанство Варна, Районна дирекция по горите Варна и РИОСВ Варна. Уви, нямаше техен представител нито на похода, нито на изрично организираната среща за лесен достъп до сечището с автомобил.
На връщане към квартал "Аспархово" преминахме през горите, които вече бяха разредени до степен, в която издънковата и храстовидна растителност напълно обезличава единичните останали дъбови дървета. Такава ще бъде картината и на новото сечище след 4-5 години.
Да, такива сечища имаше в района и преди голямото наводнение от юни 2014г., но що за безумие е да се отсекат дърветата от такава голяма площ след наводненията и не е ли крайно време да се прекрати дърводобива от площите, където водата се оттича към кв. "Аспарухово". Не е ли крайно време институциите да застанат зад правото на гражданите на живот, на здравословна среда, на чиста природа, а не постоянно да обслужват икономическите интереси на твърде ограничен брой лица?
На 06.04.2015г. внесохме и втората партида от подписката за забрана изсичането на горите над кв. "Аспарухово", съдържаща 1252 подписа от които 857 подписа на жители от кв. "Аспарухово". Така в рамките основно на 5-6 часа през два съботни дни се събраха общо 1902 подписа, в т.ч. 1376 подписа на жители на кв."Аспарухово".
Благодарим на всички, които ни подкрепиха. Надяваме се те да продължават да информират своите приятели и познати за проблема.
До Великденските празници ние не планираме нова обществена проява. Очакваме скоро да осъществим контакти с институциите и те да направят едно малко, но велико дело, от полза на всички жители и гости на кв. "Аспарухово". |