© | | Бивши и настоящи студенти от ВСУ "Черноризец Храбър": | виж още | |
Професор Стив Ханке, известен като "бащата на валутния борд" у нас ще бъде удостоен с почетното звание Доктор хонорис кауза на Варненския свободен университет "Черноризец Храбър" за приноса му за развитието на модерната икономическа теория и трансфера на иновационни практики за повишаване на икономическата и финансова култура на младите хора в България.
Тържествената церемония ще се състои по време на конференцията "Образование и бизнес - Финансово образование за устойчива икономика" на 11 май в София.
"Един от важните акценти в дейността на Варненски свободен университет са ежегодните срещи на академичната общност и студентите със световни учени от различни области на знанието. Публикациите на проф. Ханке и приносът му за ориентиране на научните изследвания и учебния процес във Варненския свободен университет към проблемите на приложната икономика и иновационните модели в съвременния бизнес са познати и интересни на научната общност и студентите и са широко застъпени в учебните планове. Върху негови научни тези се градят изследванията на редица докторанти на университета", споделя проф. д.ик.н. Анна Недялкова, президент на Варненския свободен университет.
Стив Ханке е автор на системата на валутния борд у нас, въведена през юли 1997, която незабавно спря хиперинфлацията в България, икономически съветник на президента Петър Стоянов.
Биографията на проф. Ханке включва още длъжността икономически съветник на президента Роналд Рейгън и на министъра на икономиката на Аржентина, както и президент на най-бързо развиващия се инвестиционен фонд на 1995 - Toronto Trust Mutual Fund Argentina. Търгувал е със суровини, валути, акции и облигации над 58 години. През 1995 неговият фонд Toronto Trust Argentina, in Buenos Aires, Argentina, бе най-добре представилият се в света /+79,25%/
"Професорът с мислене а ла Уол стрийт", както наричат още проф. Ханке преподава от 45 години в университета "Джонс Хопкинс" - институция с годишен бюджет за изследвания от 2.2 млрд. долара. |