Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Варна става научен център
Автор: Екип Varna24.bg 09:34 / 23.09.2008Коментари ()1367
© Varna24.bg
София, Пловдив и Варна да бъдат обособени като регионални научни центрове, предвижда програмата за развитие на Българската академия на науките. "Идеята ни е БАН да се отвори към различни райони в страната", заяви председателят на академията проф. д-р Никола Съботинов, който вчера се срещна с кмета на морската столица Кирил Йорданов. Ръководството на БАН възнамерява да положи значителни усилия за развитието на структурите, които има в страната. "Очакваме Варна да се превърне в един сериозен научен център, в който ще се развиват нови технологии, ще се правят експедиции и ще се подготвят научни разработки", допълни проф. Съботинов. Като основа за бъдещата научно-изследователска дейност ще послужи най-вече работата на институтите по океанология и по хидро и аеродинамика в морската столица. Като първа стъпка в развитието на Варна като научен център определи председателят на БАН подписаното в четвъртък рамково споразумение за сътрудничество между Висшето военноморско училище "Никола Йонков Вапцаров" и двата института. Те ще работят съвместно в областта на океанската и морска екология бреговото инженерство, военноморските науки, въоръжението и техниката за сигурността и отбраната, корабоплаването, морското образование и други.

Институтициите ще осъществяват и технологичен трансфер на иновационни продукти, обмен на научно-техническа информация, както и ще разработват проекти със собствено и външно финансиране, включително и по линия на НАТО и Европейския съюз. Сключеното споразумение предвижда и създаването на регионален научно-изследователски център по морски науки и технологии. Очакваме и други институции, както и бизнесът да проявят интерес, каза още проф. Съботинов. Той допълни, че

се обсъжда и необходимостта от откриването на нови институти

на БАН. "Все още е твърде рано да се каже какви и къде са необходими нови структури, с времето ще имаме повече яснота по този въпрос", посочи шефът на БАН. Той обаче изрази надеждите си, че плановете за изграждане на нов Институт по океанология в морската столица ще бъдат реализирани.

Община Варна и БАН си взаимодействат от доста дълго време, каза от своя страна кметът Кирил Йорданов. Той допълни, че общината е получила съдействие от академията за изясняване на различни климатични състояния, предизвикали бедствени положения във Варна, като например тежката зима преди три години. "Издадох забрана за строителство в жк "Бриз" след изготвена експертиза на учените от БАН", каза още кметът. Общината възнамерява да осигури финансова помощ за Института по океанология, като за целта ще бъдат заложени средства в бюджета за следващата година. Предвижда се с тях да бъде реализирана морска експедиция с научно-изследователския кораб на института, поясни акад. Никола Съботинов. По време на експедицията ще бъде направен екологичен мониторинг на Черно море. Възможно е и да бъдат направени и експедиции за екологичното състояние в града.

Източник: в. "Позвънете новини"



https://www.varna24.bg/novini/varna/Varna-stava-nauchen-centur-60032
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.