„Военни експедиции, въоръжение и снаряжение (античност и средновековие)" е темата на поредната международна археологическа конференция, която Регионалният исторически музей във Варна организира от 14 до 16 май. В нея ще участват близо 40 специалисти от 10 страни - представители на музеи и научни институти от Полша, Русия, Украйна, Унгария, Франция, Германия, Италия, Гърция, Румъния и България. Между българските участници освен домакините са учени от БАН и университетите във Велико Търново, Шумен и Нов български университет. В областта на археологията постоянно има новости. Затова идеята на тазгодишната конференция повтаря първата от 2000 г., като освен въоръжение и снаряжение сме добавили и военни експедиции, каза за в. "Черно море" ст.н.с. д-р Валери Йотов, завеждащ отдел "Археология".
Темите на докладите са от времето на античността и средновековието - епохата на Римската империя, Византия, българското и европейското средновековие. Според домакините се очакват приносни разработки въз основата на нови, все още непубликувани материали, нови гледни точки за някои от проблемите, обобщения, анализи. Основните акценти са свързани с войните в Римската империя на Долния Дунав, присъствието на аварите на Балканския полуостров, походът на Владислав Варненчик и други събития около кръстоносните походи.
Международната конференция започва днес в 10 ч. в зала "Одесос" на Археологическия музей. В 17 ч. е официалното откриване на националната специализирана изложба, която съпътства научния форум. В нея са представени малко известни експонати, които проследяват развитието на оръжията по българските земи през античността и средновековието. Те са от колекциите на музеите в Шумен, Разград, Силистра, Велико Търново, Добрич, Пазарджик и Варна, както и от частни колекции.
Източник: chernomore.bg |