Вашето име  
 Вашият e-mail адрес  
 Име на получателя  
 E-mail на получателя  
Ето как изглежда от птичи поглед замърсяването на варненския залив
Автор: Пламена Николова 10:53 / 20.05.2020Коментари ()15506
© Varna Drone
Кадър от птичи поглед показва мащабите на замърсяването на варненския залив след еко катастрофата заради спукания подводен тръбопровод, видя Varna24.bg.

Снимката бе публикувана от Varna Drone, а ситуацията е запечатана към 17 май 2020 г. 

Както медията ни информира, заради мащабната авария Варненското езеро потъна във фекалии, а след това замърсяването се разпространи към морето край Аспарухово, а по непотвърдена информация и към централните варненски плажове. 

Прокуратурата във Варна започна проверка за причините, довели до еко катастрофата, а окръжният прокурор Красимир Конов съобщи, че ще бъде търсена и персонална отговорност за замърсяването. 

Припомняме и информацията, предоставена от Община Варна в края на април по повод на замърсяването :

"Информация за възникнал дефект на транспортиращ водопровод е подадена в Община Варна от "Водоснабдяване и канализация Варна“ ООД на 20.08.2019 г. , 

Този водопровод е елемент от строеж "Трансформация на ПСОВ Аспарухово в помпена станция и транспортиращ тръбопровод, трафопост БКТП0400 /20/04 KV, изпълнен по проект ИСПА, мярка 2002/BG/16/PE016 "Интегриран проект за водния цикъл на гр. Варна“.

Той е изграден от фирма SFELINOS S.A. през 2011 година, съгласно договор с Министерството на околната среда и водите.

Обектът е бил въведен в експлоатация с разрешение за ползване на 06.12.2011 г., с гаранционен срок от осем години. Съоръжението е било предадено на "ВиК- Варна“, което от своя страна го предоставя на Община Варна през 2012 г. След получаване на сигнала със заповед на кмета на Община Варна бе създадена комисия с експерти от РИОСВ, ВиК Варна и Община Варна за извършване на проверка, като такава е направена на 26.09.2019 г.

Успоредно с това бе изискана информация за обекта от МОСВ, като възложител на обществената поръчка, реализирал строителството и разплащането. След получаване на необходимата информация бе изпратено писмо до фирмата-изпълнител SFELINOS S.A., за предприемане на спешни мерки по отстраняване на дефекта, възникнал в рамките на гаранционния срок. В писмото бе посочено изрично, че при непредприемане на действия, покриването на разходите за отстраняване на дефекта ще бъдат от изискани от фирмата по съдебен ред.

От страна на "Водоснабдяване и канализация Варна“ ООД са направени подводни огледи и обследване със сонар; Изработен е проект за "Ремонт на напорен тръбопровод ф500 за отпадъчни води, находящ се под дъното на Варненско езеро“ част "Технологична“ към обект "Трансформация на ПСОВ-Аспарухово в помпена станция и транспортиращ тръбопровод, трафопост БКТП0400/20/0.4KV, изпълнен по проект ИСПА мярка 2002/ВС/16/Р/РЕ/016 "Интегриран проект за водния цикъл на гр. Варна;

От страна на Община Варна бе отправено искане за осигуряване на финансиране от МРРБ; Подготвени са процедурите за избор на изпълнител за СМР и строителен надзор. Изпълнителят на СМР ще бъде избран съгласно условията на рамково споразумение №РД17010103ВН/25.05.2017г. за "Строителство, основен ремонт, реконструкция, рехабилитация и текущ ремонт на пътна и улична мрежа, пътни съоръжения, паркове и елементи на техническата инфраструктура за нуждите на Община Варна.

Отправеното искане към МРРБ е за 1,300,000.00 лева с ДДС. Община Варна е уведомила изпълнителя на строежа - фирма SFELINOS S.A, за възникналия дефект и необходимостта от спешно предприемане на действия по отстраняването му в рамките на гаранционния срок на обекта, който, съгласно условията на договора с МОСВ, е до 06.12.2019 г.

Тъй като фирмата не предприе необходимите действия, след сключване на договора за ремонта и установяване на окончателната стойност, Община Варна ще си потърси правата по съдебен ред за възстановяване на разходите за ремонта", се посочваше в съобщението, изпратено до медията ни в края на април.

Вчера стана ясно, че дейностите по ремонта на дефектиралата част на транспортиращия тръбопровод във Варненското езеро се движат по график. До момента е разкрита фланшова връзка 6, почистени и демонтирани са крепежните елементи, съобщиха от фирмата-изпълнител "Хидроремонт-ИГ" ООД.

Разработена е технология за изваждане на освободената част от тръбопровода, подготвя се техниката за повдигането й от дъното. След съгласувателни процедури с ИА "Морска администрация", утре ще се премине към практическото изваждане на първата част от авариралия тръбопровода. 

Обектът е бил изграден от фирма SFELINOS S.A. през 2011 година, съгласно договор с Министерството на околната среда и водите. Обектът е бил въведен в експлоатация с разрешение за ползване на 06.12.2011 г.

Ако замърсяването в морето на Варна не бъде овладяно по най-бързия начин, едва ли туристическият бранш в морската столица може да разчита на добра реклама за варненското крайбрежие и привличане на туристи както от страната, така и от чужбина.



Още по темата: общо новини по темата: 72
22.11.2024 »
11.11.2024 »
08.11.2024 »
05.11.2024 »
04.11.2024 »
02.11.2024 »
предишна страница [ 1/12 ] следващата страница
https://www.varna24.bg/novini/varna/Eto-kak-izglezhda-ot-ptichi-pogled-zamursyavaneto-na-varnenskiya-zaliv-968194
Copyright © Varna24.bg. Всички права запазени.