Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
1% от завършващите в МУ-Варна смятат да останат да практикуват у нас
Автор: Екип Varna24.bg 12:26 / 10.02.2014Коментари (0)768
© Varna24.bg
Бивши и настоящи студенти от
МУ "Проф.д-р Параскев Стоянов":
виж още
Намерете бивши съученици, състуденти, колеги и стари приятели! Регистрирайте се или влезте в профила си.
Само един процент от завършващите студенти в Медицинския университет във Варна имат намерение да останат да практикуват в България, останалите заявяват желание да напуснат страната и да заминат за Германия, Англия и Франция, разкри в ефира на Дарик Варна тази сутрин проф. д-р Радослав Радев - началник на клиниката по гръдна хирургия в МБАЛ "Св. Марина" и декан на Медицинския факултет в МУ. България ще остане без лекари, ако продължи тенденцията за отлив на млади специалисти, които търсят професионални перспективи в чужбина, коментира професорът.

По думите на изтъкнатия гръден хирург младите медици нямат мотивация да останат у нас, а тя има две измерения - финансово и шанс за развитие.

Причината за това, освен лошото заплащане, се крие в липсата на възможност за специализация. Бройките, които отпуска Министерството на здравеопазването, са изключително малко, затова специалистите настояват с промени в нормативната база да се разреши на университетите сами да ги определят. В момента у нас има осезателна нужда от анестезиолози и патоанатоми, което блокира работата на цялото общество, смята проф. д-р Радев.

В Медицинския университет във Варна се обучават лекари за чужди държави, а България не може да задържи собствените си. След време, ако процесът продължи, ще се наложи да внасяме специалисти, прогнозира проф. Радев. По негови думи в момента студентите имат три възможности да специализират - чрез държавна поръчка, с платено обучение и с така наречения "друг начин на финансиране". Това означава, че те могат да го направят по европрограми или ако някоя фирма реши да инвестира в тях. Това обаче е рисковано, тъй като първоначално студентът сам плаща обучението си и то му се възстановява, ако въобще влезе в подобна програма.

Относно задължителната специализация на семейните лекари, която тепърва ще бъде въведена, проф. Радев коментира, че трудно би заел еднозначна позиция.

"От една страна, такава специалност трябва да има, трябва да има и специализация. Но тя отнема време. Един лекар, който ежедневно трябва да е на работа и на разположение на пациентите си, как ще намери време да ходи по клинични бази и да премине стажове, за да има разрешение да се яви на изпит? Около 50 процента от джипитата у нас нямат специалност, а от 2015 година, който няма такава, трябва да прекъсне. Не ми се вижда реалистично. Най-вероятно срокът ще бъде удължен", прогнозира професорът и поясни, че някои общопрактикуващи лекари у нас нямат специалност дори и по обща медицина.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Актуални теми
Грипна епидемия обхвана страната
Специализирани полицейски операции в страната
Влизането на България в Шенген
Енергийна криза
Коледно-новогодишни празници 2024/2025
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре
Добре, но можеше и по-добре
Не се справи
Пълна трагедия

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: