© | | Комисия свикана от Областна администрация прави оглед на потенциално опасните водоеми във Варненска област. Това заяви на пресконференция Данчо Симеонов областен управител на Варна, предаде репортер на Радио "Фокус" - Варна . Той посочи, че към момента няма място за притеснение, тъй като язовирите са под стриктен контрол и те биха били опасни преди всичко за земеделските култури. Малко по-сериозно е положението в Дългопол, където река Голяма Камчия е стигнала до самата дига и има площ, която е подмита. Именно в този район е необходимо да се направи брегоукрепване. Общо към 750 хил. лв. са необходими за укрепване на 2 от дигите. Единия от вариантите за отпускане на средства е от министерството на земеделието и храните, а другия от междуведомствената комисия за бедствия и аварии.Отделно от това на територията на областта има още 10 язовира, които са потенциално опасни и чийто нива стриктно се следят. Проверките се извършват от експерти от предприятие "Язовири и каскади" към НЕК, заедно със специалист от Областна администрация. Огледите ще приключат в петък. Вече са издадени предписания на кметовете да проверяват нивото на язовирите, състоянието на стените и дигите. Потенциално опасни са язовирите "Доброплодно", "Николаевка 2", "Паничката", "Черковна", "Манастир", "Долни чифлик", "Горни чифлик", "Пчелник", "Генерал Колево", "Брестак" и "Страхил".
От ремонт се нуждае единият от изпускателите на язовир "Цонево", най-големият в региона. Там е нарушена бетоновата облицовка на водобойните кладенци. Изпускателят може да работи при малък дебит, но при по-голямо изпускане водата би могла да го помете, обясни областният управител.
Три са потенциално опасните реки, които могат да прелеят - това са Провадийска, Камчия и Ана дере.
По отношение на щетите от бурята по Северното Черноморие Данчо Симеонов коментира, че комисия ще направи точен разбор, като средства ще се търсят от държавата. |