Като цяло от сделки, свързани с имоти в касата на общината би трябвало да влязат около 20 млн. лв.
От прекратяване на съсобствености се очаква да се съберат около 2,5 млн. лв. Над 9 млн. лв. пък трябва да влязат в хазната от вече влезли одобрени за продан имоти или за реализиране на сделки на база публично частно партньорство. През годината ще се предложат за разглеждане и още 45 преписки за търгове на имоти, за които предстои Общинският съвет да даде съгласието си. По предварителни разчети от тях трябва да се инкасират приблизително 2,8 млн. лв.
Отдадените под наем собствености би трябвало да донесат по-малко от половин милион лева, а концесии - 609 000 лева. Както и до сега под наем ще се предоставят основно лавки, лекарски и зъболекарски кабинети в общинските училища. Концесионни процедури ще се стартират за изграждането на спортен комплекс и нов парк във "Валадиславово". На дневен ред и през тази година ще бъдат както тенискортовете в "Чайка", така и тези за подземни и наземни паркинги. Нов елемент в концесионната стратегия на общината са подлезите. От администрацията най-накрая са възприели идеята на районните кметове стопанисването на съоръженията да се отдаде на частници.
Най-голямото перо от разходите в общинската програма за управление на имоти е това за отчуждаване. По сметки на администрацията, за обезщетения са нужни около 15,3 млн. лв. За подробни устройствени планове пък ще се отделят едва 100 000 лева.
Оказва се, че общинските финансисти са подходили доста скептично по отношение възможността за реализация на програмата за разпореждане с имоти. Независимо че като цяло приходната й част е близо 20 млн. лв., в бюджета постъпленията от това перо са предвидени в размер на 5,7 млн. лв.
Източник: в. "Позвънете новини"