© Varna24.bg | | 132 000 лв. са инвестирани във възстановяването на плажа и подравняването на пясъчната ивица, която бе буквално изядена от морето при силното вълнение през февруари. Въпреки че тогава водната стихия нанесе щети за милиони, концесионерите на варненския плаж вече са готови да посрещнат туристите. Напук на дъждовното и студено време официалният старт на новия летен сезон бе даден по план - на 25 май. За трета поредна година гордостта на Северното Черноморие е плажът "Буните", който отново бе удостоен с най-високото екоотличие - "Син флаг", похвали се Андрей Василев, търговски пълномощник на концесионера "Лазурен бряг 91".По думите му фирмата подизпълнител, която предлага чадъри и шезлонги по варненските плажове, ще запази цените. В зависимост от мястото наемът за чадър ще излиза между 2 и 5 лв. Същото важи и за шезлонгите.
За чистотата на плажовете са осигурени близо 270 нови кошчета за отпадъци. Концесионерите се надяват, че така ще се ограничи до минимум замърсяването на пясъчната ивица. Съобразно изискванията на Закона за Черноморското крайбрежие, вече са премахнати 2 заведения от плажа в "Аспарухово", където за сигурността на посетителите са открити 8 спасителни поста. И там, и на Кабакум има по 1 медицински пункт с реанимобил.
Общо 26 са спасителните постове по варненския плаж. Те ще се обслужват от 65 спасители. За първи път т.г. медицински пункт ще има и на Офицерския плаж. Така пунктовете на варненския плаж ще бъдат 6. Към тях ще има и реанимационен автомобил. Осигурени са и 2 лодки, едната от които е с извънбордови двигател. С 2 лодки разполагат и спасителните постове в "Аспарухово", отчете Андрей Василев. Той уточни, че плажовете във Варна ще се насищат поетапно със спасители и в разгара на сезона ще бъдат максимално обезпечени. Междувременно вече е извършена и дезакаризация, така че летовниците да бъдат предпазени от опасни насекоми.
В договорите ни няма клауза за намаляване на концесионната вноска при промяна в площите и обстоятелствата, каквато настъпи при февруарския щорм. Разчетите обаче показват, че разходите за частично възстановяване само на дамбата, която е изключителна държавна собственост, ще стигнат 2,8 млн. лв., припомни Андрей Василев. По закон 50% от вноските, които концесионерите плащат на държавата, остават в републиканския бюджет, а останалите влизат в местната хазна. Стопаните на плажовете се надяват именно средствата, постъпващи в общинския бюджет, да се инвестират целево в благоустрояването на крайбрежието.
Междувременно заместник-министърът на икономиката, енергетиката и туризма Иво Маринов прогнозира, че броят на чуждестранните туристи у нас тази година ще се увеличи от 5 до 8%. Най-голям се очертава броят на посетителите от Русия. Според предварителните финансови разчети от национален туризъм в бюджета на държавата ще влязат над 3 млрд. евро. На този фон обаче Румъния ликува заради пълната забрана за пушене в България. От северната ни съседка се надяват да привлекат повече туристи, щом като от 1 юни в ресторанти, барове, хотели и офиси у нас няма да се допуска цигарен дим.
Източник: в. Черно море |