Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Вход
close




ЗАРЕЖДАНЕ...
Начало
Анализи
Варна
Спортни
Регионални
България
Международни
Любопитно
Галерии
Личности
RSS
Всички
Общество
Бизнес
Криминални
Институции
Други
Читателски
140 млн. лв. са влезли във Варненска област от ЕС
Автор: Екип Varna24.bg 17:54 / 03.07.2010Коментари (0)1007
©
Българските черноморски общини са най-активните участници по усвояването на пари от еврофондовете. Това каза при вчерашната си визита във Варна министърът по управление на средствата от ЕС Томислав Дончев. Черноморските общини са изпълнили или към момента реализират проекти за 300 млн. лв. Специално за Варненска област са усвоени повече от 140 млн. лв. от еврофондовете. Сключени или пък вече приключени са договорите за 140 проекта в областта. Договорите са подписани както с институции, така и с неправителствени организации и фирми. Това категорично показва, че Варненска област е изключително активна и са потърсени всички възможности за европейско финансиране.

Поводът за посещението на министъра по еврофондовете във Варна бе участието му в общото събрание на Асоциацията на българските черноморски общини (АБЧО). Визитата бе съчетана и с провеждането на първия изнесен приемен ден на Дончев във Варна. От юли приемните дни ще станат практика, като идеята е само един от тях да се провежда в МС, а останалите в различни общини. По време на посещението Томислав Дончев инспектира различни обекти, изпълнявани с европари. "Това, което може да се научи от документите или от прозорците на Министерския съвет, обикновено не е цялата истина", каза Дончев.

Вчера той обиколи обекти в Аксаково и бе категоричен, че "видяното предизвиква по-скоро удовлетворение". Оказа се, че общините в региона са активни. По-късно през деня Дончев се срещна и с кметовете във Варненска област. Той бе категоричен, че общините в страната - бенефициентите, изпитват големи трудности заради недостатъчния опит, финансовата криза, новите правила, бавната реакция на администрацията при обработването на документите, съгласуването и сроковете за плащане. "Това обаче е въпрос на приоритети и голяма част от общините съумяват да се изправят пред предизвикателствата и да се пребoрят с трудностите. Има около 10-15 общини в страната, неизпълняващи нито един проект. Това е лошо за гражданите на съответния район, които не са виновни, че не могат да се ползват от финансовата подкрепа, защото общините са основният мотор за ползването на средствата от ЕС", добави министърът. Относно бюрокрацията и забавянето на плащанията Дончев заяви, че е променена част от нормативната база, регулираща процеса на използване на европейското финансиране. Промените са минали през МС и касаят предоставянето на информация към бенефициентите максимално бързо. До една или две седмици се очаква вземането на още 2 важни решения. Първото е за фиксиране на максимален срок от 2 месеца и половина за верификация на разходите по проекти. Целта е за документите без нередности срокът от искането до получаването на парите да е 3 месеца.

Второто решение засяга авансовите плащания по ОП, с изключение на Програмата за развитие на селските райони. Размерът ще бъде 35%, което е удовлетворително за бенифициентите, каза министърът.

Методика за финансови корекции е приета на последното заседание на Министерския съвет. Ефективният инструмент е наложителен и в полза на управляващите органи и одитното звено. Предстои публикуването на документа в Държавен вестник. Така всички проекти по ОП, в които са открити нарушения, ще търпят финансова корекция в размер от 2 до 100%. Средствата няма да се възстановяват на бенефициента или ще бъдат обратно изискуеми, ако са от авансово плащане, каза министърът по еврофондовете Томислав Дончев.

Позитивите от методиката са в разрешаването на кризисни случаи на проекти с нарушения в процедурата. В такъв момент управляващият орган не може да извърши плащания по договора. Голяма част от грешките в документите се допускат вследствие на некомпетентност, невнимание, но има и от користен интерес. "Понякога може да стане въпрос за град, който е разкопан, и трябват бързи действия. Тогава се прави финансова корекция в определен размер в зависимост от степента на нарушението. Плащанията по проекта се продължават, но съобразени с корекцията, която е за сметка на бенефициента", обясни Дончев. Друго важно предимство на методиката е, че при наложена корекция парите се връщат обратно в оперативната програма и могат да бъдат преразпределени.

Разплатените средства по различните програми са едва 4,5%. Договорените възлизат на 33% от общо 15 млрд. лв. по оперативните програми. Цифрата на договорените пари е сравнително прилична, но процентът на разплатените е много нисък. Това съобщи във Варна министърът по еврофондовете Томислав Дончев.

"Колкото по-голяма скорост на договаряне и разплащане гарантираме, толкова повече ще се ползваме от възможностите за финансирането. В сравнение с миналата година плащаме 7 пъти повече, което е крайно недостатъчно, защото за да достигнем това, което искат българските граждани, трябва да плащаме 15 пъти повече", категоричен бе Дончев. Той припомни, че България се намира в средата на програмния период, а са разплатени едва 4,5% от 15 млрд. лв., и уточни, че е амбициран до края на годината размерът на разплащателните средства да бъде двуцифрено число. Двата основни фактора за това са скорост и контрол.

Министърът по еврофондовете съобщи още, че към момента с най-добри оценки са оперативните програми "Околна среда", "Административен капацитет" и "Развитие на човешките ресурси". При последната обаче се наблюдава известно забавяне с плащанията. Единствено рибарската програма към момента не притежава оценка за съответствие, за да стартира отварянето и кандидатстването с проекти. Причината е техническа, а очакванията са до септември програмата да получи оценка.









Зареждане! Моля, изчакайте ...

Все още няма коментари към статията. Бъди първият, който ще напише коментар!
ИЗПРАТИ НОВИНА
Виж още:
Актуални теми
Природни стихии
Кабинетът "Желязков"
Избори в САЩ
България в еврозоната
ТВ и шоу сезон 2024/2025 г.
назад 1 2 3 4 5 напред
Абонамент
Абонирайте се за mail бюлетина ни !
Абонирайте се за нашия e-mail и ще получавате на личната си поща информация за случващото се в Варна и региона.
e-mail:
Анкета
Как се справя Община Варна с овладяването на последиците от проливните дъждове?
Много добре (511) 15%
Добре, но можеше и по-добре (477) 14%
Не се справи (651) 19%
Пълна трагедия (1814) 53%

РАЗДЕЛИ:
Новини
Спорт
Справочник
Обяви
Потребители
ГРАДОВЕ:
Пловдив
Варна
Бургас
Русе
Благоевград
ЗА НАС:

За контакти:

тел.: 0888 53 26 24

novini@varna24.bg

За реклама:

тел.: 0887 45 24 24

office@mg24.bg

Екип
Правила
Статистика: