© Черно море | | Бивши и настоящи ученици от МГ " Д-р П. Берон": | виж още | |
Рубриката "Децата на Варна" на в. "Черно море" разказва за даровитите възпитаници на варненските училища. Искаме да покажем постиженията на учениците, които не остават незабелязани в страната и чужбина. В рубриката няма ограничения за възраст, сфера, в която се проявяват заложбите, или училището, в което се обучават младите таланти. Художници, музиканти, спортисти, математици, въобще всички, които са постигнали върхове, заслужават да се разкаже за постиженията им. "Децата на Варна" стартира с разказ за единайсетокласника Момчил Пейчев. Той е възпитаник на Математическа гимназия "Д-р Петър Берон" - Варна.Хонконг, Южна Африка, Корея, Казахстан, Румъния и Русия са сред дестинациите, където 17-годишният Момчил Пейчев е участвал в състезания по математика и информатика. Ученикът в XI клас в Математическата гимназия "Д-р Петър Берон" - Варна, определя като най-големия си успех участието в Балканската олимпиада по информатика миналата година. От състезанието той си тръгва с бронзов медал.
"Най-високият ми връх в информатиката постигнах миналата година. Тогава станах шести в разширения национален отбор. Той се сформира от първите четирима. По стечение на обстоятелствата, обаче бях поканен да участвам като част от националния отбор в балканската олимпиада по информатика и това беше добър успех, защото се бях подготвял дълго време", разказва Момчил.
Той споделя и за друг свой успех - спечелването на трета награда в задочната олимпиада по програмиране за ученици в Москва миналата година.
"В тази олимпиада по-важното беше, че създадох много познанства. Запознах се с водещи личности от руската школа по информатика. През лятото отидох на тяхната национална школа и това ми беше много полезно", разказва още той. Друг негов успех е спечелването на бронзов медал на олимпиада в Казахстан.
Тази година единайсетокласникът отново ще участва в задочната олимпиада по програмиране за ученици. Тя има задочен кръг, в който в продължение на 2 месеца се решават 13-14 задачи.
Когато свърши този срок, учениците, събрали определен брой точки, участват в присъствен кръг, който се провежда в Москва. Състезанието в Русия е между 7 и 9 март, като за 2 дни се решават по 4 задачи за 5 часа. На това състезание участват руснаци, украинци, казахстанци и др.
Първите си грамоти Момчил печели като второкласник на състезания на местно ниво. Тогава той започва и да посещава школите по математика в Математическата гимназия. Във II, III и IV клас участва в предимно градски състезания по математика, които се провеждат в училището. В IV клас той вече е част от отбора на Математическата гимназия за национални състезания. Тогава започва и да се обучава в школите по информатика на МГ и да се състезава в надпревари. След IV клас е приет в престижната гимназия. От V до VII клас се състезава с информатика, а в IX и X клас избира да продължи да се занимава по-усилено само с компютърни науки. Споделя, че информатиката е най-силната му област.
Момчил не смята, че най-важен е броят на наградите му. "Бройката не е от голямо значение. В началото ти доставя голямо удоволствие да печелиш, това е тръпката. Когато мине малко време, обаче според мен е по-голям стимулът за усъвършенстване. Трябва да вървиш напред с другите като отбор. Всички заедно да се бутате напред. Да напредвате заедно.", споделя той.
За своите постижения Момчил разказва скромно. За него по-важни са контактите, които е направил по време на състезанията. Срещите с различни хора му доставят удоволствие.
Интересите му съвсем не се ограничават до математика и информатика. Той е в отбора по волейбол на Математическата гимназия. "Много добър колектив сме. Много ми е приятно да се разнообразявам по този начин в свободното си време". Момчил се занимава и с много други извънкласни дейности. Планира да продължи образованието си в чужбина.
"Възнамерявам да уча или в САЩ или в Англия. Образованието ми ще бъде свързано с компютърни науки. Все още не съм мислил какво да е конкретно. Смятам, че има достатъчно възможности и като му дойде времето, ще взема по-точно решение. С широки перспективи съм, интересувам се от различни науки. Безспорно информатиката ми е най-интересната. Ще видя в бъдеще къде ще намеря реализация", разказва той.
Една от мечтите му е да има интересна работа. Иска по-нестандартна професия, с повече възможности, да се среща с различни и интересни хора.
Момчил е благодарен на хората, които му помагат в обучението и иска той също да е от полза на по-малките възпитаници на МГ.
Павлин Петков, директор на МГ "Д-р Петър Берон": Момчил постигна фундаментална подготовка по математика
"Момчил постепенно постигна една фундаментална подготовка по математика, която му позволи да развие интересите си и в компютърните науки", коментира за единайсетокласника Момчил Пейчев директорът на Математическа гимназия "Д-р Петър Берон" - Варна Павлин Петков. Според него Момчил е пример за ученик, който от ранна детска възраст посещава школите по математика в МГ и е приет в гимназията след IV клас. Именно заради ранната подготовка и прогимназиалното си обучение Момчил се е развил до такава степен, е мнението на Петков.
"Момчил посещава школите ни от II клас и е точно от тези деца, които ние търсим за приема след IV клас, а именно деца с дарования в областта на математика и информатика. Той ще има и много възможности след средното си образование", коментира директорът на Математическата гимназия. |