© Varna24.bg | | 17 от плажните ивици край Варна остават неохраняеми, каза вчера шефът на дирекция "Здравно развитие" в община Варна доц. Станка Кертикова. На тях са поставени табели "Неохраняема зона", което означава, че няма спасители и няма кой да пази курортистите, нагазили в морето. Тя допълни още, че комисията по откриването на водни обекти е разкрила 19 плажа. "Тази година концесионерите са доста по-старателни, разкрити са повече спасителни постове, ситуацията е доста по-добра", каза председателят на комисията по разкриване на водни обекти д-р Красимир Тунчев. Според него значително подобряване имало и в работата с покритите и откритите водни басейни през този сезон. "За целия сезон през миналата година имахме подадени 79 заявления, докато до момента те са 95", подчерта д-р Тунчев.Въпреки това оказва се, че повечето от половината собственици на басейни все още нямат готовност да подадат заявление за откриването на водните площи. В регистъра на Регионалната инспекция за опазване и контрол на общественото здраве във Варна са вписани 237 басейна. Специалистите от комисията са обходили и са разкрили 51 от обектите, а на два са издадени предписания, констатациите по които трябва да бъдат отстранени. Всички управители на открити и на закрити басейни трябвало всяка година да подават заявления за разкриване, добавиха от общинската комисия. Санкциите за работа на басейн, който работи без разрешително или няма спасител, варират от 100 до 2000 лв.
На 6 басейна през миналия сезон са наложени актове от комисията по водните обекти точно заради липсата на разрешителни на работа. На някои от тях е нямало и назначени спасители. Наложени са санкции в размер общо на около 2000 лв., допълниха още от общинската здравна дирекция.
Областната администрация във Варна е обявила 14 плажа на търг, но концесионери са проявили интерес към 3, съобщиха от Министерството на регионалното развитие, цитирани от БГНЕС. "След среща с областните управители за пръв път държавата не прибра най-атрактивните плажове. Абсолютно по равно си разделихме с тях отдаването на плажовете", заяви зам.-министърът на МРРБ Екатерина Захариева. От тази година Министерският съвет промени методиката за определяне на минималната наемна цена на морските плажове. Така наемите паднаха с около 33%. Морските плажове у нас са общо 209 в областите Добрич, Варна и Бургас.
Източник: в. "Позвънете" |