ВМС работи по два проекта, с които се надява да получи мобилен многофункционален патрулен кораб и да модернизира фрегатите си. За финансирането им ще се търси помощта и на български компании, заинтересовани да се опазват природните богатства в Черно море.
"Възстановяването на подводния флот на България е изключително скъпо", уточни контраадмирал Петев. Той се надява до 5-10 г. ВМС да отново да имат подводница. Последната е изведена от експроатация през 2010 г. по технически причини като негодна за плаване.
Тържествата за 136-годишнината на ВМС стартираха в Русе като люлка на българското морячество. Част от излезли от употреба съоръжения и музейни вещи на флота ще се предоставят на крайдунавския град за постоянна експозиция. Всички кораби ветерани на ВМС още плават в открито море и нямат как някой от тях да стане музей на военноморския флот в Русе.
Преди години е имало идея за базовия буксирен кораб "Христо Ботев", който е произведен през 1936 г. в Германия, но още е в експлоатация. През Втората световна война той се използва като миночистач по Дунава. Тогава "Христо Ботев" акостира във Варна от Русе.