170 лекари и студенти се учат да разпознават редки болести
170 лекари и студенти по медицина от Варна и региона се обучаваха как да разпознават симптомите на 4 редки заболявания и да ги лекуват.
Диагнози като порфирия, болест на Уилсън, акромегалия и таласемия майор много пъти са трудно откриваеми, тъй като не се срещат често в лекарската практика. Затова и направихме семинар, на който специалисти да разяснят алгоритъма за откриването им, обясниха организаторите от варненската структура на Алианса на хората с редки болести.
Най-големият проблем при редките болести е, че се диагностицират трудно и лечението им е много скъпо. В обучението на студентите не се набляга много на тях, посочи председателят на Асоциацията на студентите медици във Варна Елина Проданова. Според нея в университетите се обръща повече внимание на болестите, които почти всеки ден се срещат в лекарската практика. Като студенти учим базисните неща. Но има много нови методи за откриването на редки заболявания, допълни Иван Тризолов от студентската асоциация.
Идеята на подобен род обучения е да се покаже пътят за навременна диагностика, защото тя е най-важна, обясни един от лекторите д-р Емил Начев. Той уточни, че много важен е и контролът на заболяването.
Източник: в. "Черно море"