174 проекта от 46 държави на пет континента мериха сили в обявения международен конкурс за нова сграда на Карин дом, стана ясно на пресконференция днес, на която бе съобщен победителят в оспорваната надпревара, предаде репортер на Varna24.bg.
Сред проектите, участвали в конкурса е имало разработки на проектантски колективи от Индия, Куба и Ивицата Газа, съобщи Мая Донева, изпълнителен директор на Карин дом.
Сред 16-те финалисти с най-голям брой гласове на журито, е проект на екип от Берлин. В Обединение UNAS Studio участват българката Биляна Асенова и Саша Чабати.
Второ място в класацията е на Обединение Denis Olegovich Antokhin - Nikolai Vladimirivich Bukhantsov, Galina Isaevna Sheveleva, Victoria Victorovna Dumanova – Руска Федерация;
Трето място - atArchitecture Avneesh Tiwar, Индия;
Четвърто място - Проектантски колектив ПОВ (POV) - Божидара Делчева Вълкова – Вълкова, Мария Пeнева Гяурова, Борис Емилов Тикварски, Майк Стийв Фритч, гр. София, България;
Пето място - Колектив NADA, Антонина Тритакова, Азалия Саргсян, Георги Рачев Събев, гр. Ямбол, България;
Шесто място - UUNGOO ARQUITECTOs - Alberto Reques, Diego Penche Perez, Испания
"При избора на най-добър проект за мен беше важна функционалността на сградата, да е природосъобразна, с евтина поддръжка във времето и максимално щадяща околната среда. Това беше най-компактния проект, който предвижда сграда на 5 етажа върху 600 кв.м. разгърната застроена площ и 1800 км.м. дворно място, където децата на воля да играят и се обучават. За мен ще е удоволствие да издам разрешителното за строеж на тази сграда, като е предвидено максимално да бъде запазена зеленината в парцела, дарен от Община Варна за реализирането на проекта", каза арх. Бузев.
Стойността на проекта е 1 450 000 евро и според първоначалните планове той трябва да бъде реализиран в рамките на предстоящите две години и половина.
"Вълнуващо е да видим резултатите от този конкурс. Използвам случая да благодаря на всички, които ни подкрепят. Имаме добри примери за вече реализирани позитивни и полезни инициативи. Не мога да не спомена проекта за социалната чайна, който тръгна от нулата. Убеден съм, че и проекта за Карин дом ще има своя успешен завършек. Радостно е, че има такова засилено участие в този конкурс. Ние ще се опитваме да работим като община за това да търсим максимално широка експертиза на национално ниво и в международен план за реализирането на подобни проекти", каза кметът на Варна Иван Портних.
Припомняме, че журирането на конкурса се преведе в периода 29-ти февруари – 03-ти март 2020. В журито участваха: Георги Богданов – председател на УС на Карин дом, Мая Донева – изпълнителен директор на Карин дом, арх. Виктор Бузев – главен архитект на Община Варна, арх. Мартрин Христов, арх. Борислав Георгиев, арх. Христо Станкушев, арх. Анета Василева, арх. Феликс Япарсиди, арх. Оскар Белини. Организаторите на конкурса от Оптимистъс – арх. Явор Панев и адв. Цвета Йоцова-Стоева реализираха успешно целия процес на конкурса и журирането.
С класирания на първо място участник Карин дом ще сключи договор за разработка на пълен технически и работен проект, както и авторски надзор по време на строителството. Парични награди има определени за класираните на първите три места проекти.
Конкурсът имаше за цел да намери най-вдъхновения, иновативен и в същото време функционален и подходящ проект за нова сграда на Карин дом, която да бъде модел за услуги за деца със специални нужди и техните семейства и да включва обучителен център, чрез който този модел да се разпространява.
Конкурсът се реализира в партньорство с Камарата на архитектите и Съюза на архитектите в България. Целият проект е възможен благодарение на Община Варна, която предостави парцел и на датските Фондации Велукс, които финансират строителството на новата сграда. Парцелът е с площ 2450м2, разположен в разширената централна част на Варна в непосредствена близост до идеалния център на града - между улиците “Дойран" и “Кирил Шиваров".
С новата сграда и прилежащото дворно пространство Карин дом цели:
Да създаде среда за ранно детско развитие, която да подкрепя деца и семейства;
Да предостави комплексни услуги за деца със специални нужди и техните семейства, които да развиват потенциала на децата и подпомагат тяхното успешно приобщаване в детска градина, училище и общество;
Да създаде пространство за учене за деца, родители, студенти и специалисти, като споделя своите добри практики;
Да е център за обмен на знания и изследователска дейност с университети и доставчици на услуги от страната и чужбина;
Да е място за събития и кампании, които да носят духа на добротворчество и толерантност.