След като се установи, че приходите и посещението през първото и началото на второто тримесечие на 2009 г. са намалели драстично в сравнение с минали години, повечето музеи преминаха на непрекъснат работен режим, с удължено работно време.
Приходите от билети, рекламни материали, продажбата на книги и сувенири, осъществени от вход и посещение на музейните експозиции възлизат на 517 000 лв. (при 538 000 лв. за 2007 г.). Въпреки по-големия брой туристи през 2009 година приходите от билети са по-малко, защото се забелязва тенденция за увеличаване на учащите и децата (билети по 1 и 2 лв.), както и на групови посещения от чуждестранни туристи. Туристите се увеличиха реално през летните месеци и до октомври поради многобройните круизи с кораби, акостирали в Пристанище Варна.
Основната посещаемост, както е било и през миналите години, е в обектите към Отдел „Археология" - „Аладжа манастир", Археологически музей, „Римски терми", както и обект „Побити камъни". С него обаче, в бъдеще, отново може да възникне проблем, тъй като той остава в управление на „Горско стопанство - Варна". Министерството на културата така и не предприе мерки за прехвърлянето му от публична държавна собственост в управление на Община Варна, респективно РИМ - Варна, въпреки че исканията за това са още от 2006 г., 2007 и отново през 2010 г.
Останалите музеи към РИМ-Варна запазват посещаемостта, но основният проблем остава липсата на удобни паркгингместа. От тежката ситуация по инфраструктурата в старата част на Варна потърпевши са Етнографският музей и Музеят на Възраждането.
През изминалата година в музейните сгради се извършиха ремонтни работи за 103 000 лв. Ремонтираха се експозиционни зали, електрически и ВиК инсталации. Извършиха се укрепвания на външните обекти, както и известни реставрационни работи. Със скромните средства, с които разполагаше РИМ - Варна осъществи неотложна консервация на обекти „Базилика Джанавара" и „Римски терми" в размер от над 30 000 лв. Особено тревожно е, че повече от 6 години не получаваме средства за реставрация и консервация на национални паметници от Мининстерството на културата.
През 2009 г. Община Варна, с участието на РИМ - Варна, подготви и спечели проект към Министерството на регионалното развитие по структурните проекти за социални дейности. За съжаление по неизвестни причини, проектът все още не е стартирал. Това ни принуди да продължим програмата по обновяването на експозициите със средства по бюджета. Напълно е обновена и с нова визия е зала „Антични съкровища" - нови витрини, осветление, плазми.
Обновиха се експозициите в зали „Елинистически Одесос". С напълно нова визия е и втората изложбена зала на Музея на ІІ-ри етаж в Арх. музей - зала „Север". В нея вече се организират изложби и спектакли.
Направена бе визуализация на „Римски терми" и „Аладжа манастир" с големи пана, възстановки и осветление. Обновена е и експозицията в „Природонаучен музей", която не бе ремонтирана от 1962 г.
Продължи климатизирането на експозиционните зали на І етаж на Археологически музей, Зала „Одесос", Природонаучен музей и Етнографски музей. Цялостна климатизация е направена и в „Музей на Възраждането".
Предстои довършване на адаптацията на обект „Малки терми на Одесос" - алеи, консервация, ефектно осветление, рекламно-посетителски и концертен център, тоалетни и прилежащи паркинги. Там вече съществува реалната възможност туристите да получават комплексен билет за посещение на близките обекти и музеи - например „История на Варна" и „Римски терми", както малко по-отдалечените „Музей на Възраждането и „Етнография".
През изминалата година се проведоха няколко големи извънредни и редовни експедиции. Трябва да се отбележи, че някои от тях са финансирани по международни програми, частично от спонсорски средства или от кметовете на съотвентите населени места.
Археолози проучваха: Античния „Марцианопол", (до края на ноември); Започнаха археологическите разкопки на нов обект „Късноантична крепост на нос Св. Атанас, Бяла" (юли-септември); Ранносредновековен манастир „Караач тека", Варна (август); Средновековна крепост „Кастрици" в резиденция Евксиноград (юли-август); проведоха се спасителни разкопки в резерват Одесос-Варна; продължиха и разкопките на манастира около раннохристиянската базилика „Джанавара" (юли). Теренни събирателски експедиции се проведоха от Етнографски музей, Най-нова история и Природонаучен музей.
От 10 ноември 2009 г. Археологическият музей участва с престижни паметници от халколитната епоха в изложбата „Изгубения свят на Древна Европа" в Ню Йорк, САЩ. Изложбата приключва през април 2010 г., но има заявки за гостуването й в Ашмолиъм Музеум в Оксфорт, Англия и Атина, Гърция до края на 2010 г.
В процес на договаряне е участието на РИМ - Варна в изложба „Християнските реликви и реликварии" в Кливланд, САЩ (от есента на 2010 г.). Много вероятно е тя също ще бъде представена в други престижни музеи в САЩ.
Източник: dnesplus.com