© Varna24.bg | | 2000 лв. е заплатата на новия председател на борда на варненската общинска фирма "Пазари" Лилия Христова. Христова, която е и шефка на районната организация на ГЕРБ в "Приморски" влезе в Управителния съвет на дружеството преди около два месеца. Тогава с решение на Общинския съвет бордът бе намален от петима на трима души и в неговия състав, освен човек от ГЕРБ, влязоха и Милен Колев от "Атака" и Миглена Георгиева, излъчена от дясно-центристката група във варненския местен парламент, представена от ДСБ и партия "Свободен избор". Възнагражденията на Колев и Георгиева като бордоваци в "Пазари" се равняват на две минимални работни заплати, след решение на местния парламент. Високото заплащане на Христова пък си имало обяснение, тъй като тя изпълнявала две длъжности.Освен за председател на борда, тя е била избрана и за изпълнителен директор на дружеството с персонална отговорност. Според устава на "Пазари" предприятието има членове и председател на борда, както и конструирана длъжност "изпълнител член/директор". Фирмата обаче досега е функционирала без такъв. При регистрацията на новия борд се оказало, че има разминаване между устава и реалната фактическа обстановка. Ръководното тяло установило това, когато пуснало регистрацията си в търговския регистър, но получило отказ заради липсата на изпълнителен член. Така на следващо заседание на борда се стигнало до избора на Христова и за директор. От там дошла и високата заплата, защото изпълнителният директор получава отделно възнаграждение от това, което взема като бордовак. Договорът за изпълнителен член е с мандат за 3 или 5 години. В случая с Христова е сключен за 3 години.
"Бордът е колективен орган и носи колективна отговорност. Изпълнителният директор носи изключително персонална", каза самата Христова потърсена за коментар. По нейни думи с избора й за директор, тя вече има двойни отговорности - не само за борда като негов председател, а и за самото предприятие. "Заплатата е съизмерима на отговорността, а дори и на работното време", коментира Христова. Тя обясни, че като председател на борда може да присъства само на заседанията на управителното тяло, но като директор трябва да бъде всеки ден в предприятието, за да следи работата му.
С приемането на тази длъжност правомощията на Христова стават по-широки от тези на прокуриста. Самата тя не скри, че някои от тях се припокриват, но това не означавало, че сегашният прокурист Владимир Михалчев, който заемаше тази длъжност и при стария борд, е излишен. "Той е изключителен мениджър, работи добре и необходим на предприятието, а и става дума за приемственост", категорична бе Христова.
Източник: в. "Позвънете новини" |