Пресслужбата на съда припомня, че съдебният процес по този казус се провежда за втори път, след като Варненският апелативен съд отмени условната присъда на Диян Станчев, наложена му от Окръжен съд Варна през декември 2012 година, когато ВОС присъди 2 години лишаване от свобода, отложена с 4 години изпитателен срок на Диян, и го оправда по обвинението да се е движил със скорост, несъобразена с пътните условия.
В началото на тази година Варненският апелативен съд намери, че присъдата на ВОС е необоснована от фактическа и правна страна, защото съдът е подменил експертното заключение на назначената от него АТЕ и е изложил свои виждания за установените на мястото на ПТП следи. Втората съдебна инстанция поиска при новото гледане на делото да се попълни доказателствената съвкупност с всички обяснения на подсъдимия и всички относими доказателства, и ако е необходимо да се назначи нова АТЕ с участието на трасолог.
След като на 12 юни тази година, друг състав на ВОС започна повторното гледане на този казус, бе назначена допълнителна комплексна съдебно медицинска и автотехническа експертиза. Петима бяха експертите - 3-ма автотехнически специалисти, 1 съдебен медик и 1 трасолог, изготвили новата експертиза, която съдът и страните по делото изслушаха днес и коментираха на видеостената, предназначена за презентиране на веществени доказателства и експертни оценки. Според тези експерти скоростта, с която се е движил Диян е била 87,9 км/ч. Вещите лица са изследвали 2 варианта на трагичния инцидент. При първия - Лора е направила няколко крачки на пешеходната пътека и е изминала повече от 2 метра, а при втория вариант, изследван от експертите, момичето е направило само една крачка, около 60 см. След фаталния сблъсък тялото на пострадалата е търкаляно близо 20 метра. Защитата на Диян оспори изводите на 5-та експертиза и намери съществено противоречие в изводите между първия и втория й вариант. Адвокате твърдят, че подходът на вещите лица по отношение изследването на следата от гума, намерена на пътя е неправилен. Те поискаха от съда нова експертиза, но ВОС остави това искане без уважение. Съдът отказа на защитата на Диян повторно изслушване експертизата на проф. Серафимов. След този отказ адвокатите на подсъдимия поискаха отвод на председателя на състава, заради съмнения от тяхна страна за безпристрастност при водене на процеса. Съдът не намери основание за отвеждане на съдията и даде ход на съдебните прения.
След произнасяне на присъдата, с която Станчев е осъден да заплати общо 6388 лева разноски по делото и адвокатските хонорари на частните обвинители, съдът потвърди мярката за неотклонение "подписка" на подсъдимия.
Присъдата на ВОС подлежи на въззивен контрол в 15 дневен срок пред варненския апелативен съд.