Македонското културно-просветно дружество „Гоце Делчев" отбелязва 20 години от възобновяването си. Това съобщи на пресконференция председателят на дружеството Генади Генадиев. Във връзка с този юбилей, Генадиев разказа накратко за създаването, историята и дейността на дружеството. "Гоце Делчев" е най-старото дружество във Варна и е създадено през 1885 г. и за 124 години никога не е прекъсвало напълно съществуването си. След 1944 обаче дейността на дружеството е почти спряла и е възобновена през 1989 година.
През 1926 г. бежанците от Македония са успели да построят във Варна свой дом - първият в България Македонски дом, където независимо от партийните си пристрастия те успяват да съхранят своя бит, традиции, песни, култура. Според последното преброяване от 1939 година бежанците от Македония само във Варна и областта са около 30 000 души. След 1989 г. Македонското дружество във Варна развива многостранна дейност. Ансамбълът за македонски песни и танци с ръководител Георги Мановски е единственият в града състав, изпълняващ запазен автентичен фолклор. Той се състои от 80 души - 8 музиканта и два танцови състава. Ансамбълът е изнесъл в града ни над 120 концерта и още около 30 - в областта и страната, Турция, Гърция, Македония, Молдова и Украйна. Смесеният хор "Вл. Анастасов " с диригент Димитрина Хинева успешно се е утвърдил в града и в страната, а групата за стари градски песни „Одесос" е вече любима на много варненци. Днес дружеството разполага със 140 самодейци и професионалисти, готови да участват във всяка културна проява в областта.
Македонският дом разполага с библиотека, специализирана по Българския национален въпрос и почти всяка седмица се провеждат лекции на тази тема.
Източник: Агенция "Фокус" |