Вероятно повечето са и без задължителните ваксини от националния имунизационен календар", каза началникът на отдел „Надзор на заразните болести" в здравната инспекция д-р Светла Станева. В имунизационния кабинет на РИОКОЗ винаги има свободни ваксини за имунизации на хора без личен лекар. Средно за месец в него се обслужват от 30 до 50 души, като половината са деца.
Оказва се, че повечето от хлапетата, които нямат личен лекар, са от ромската общност. Затова от здравната инспекция работят активно със здравни медиатори, които също са от тази етническа група. „Обсъждаме възможността да агитират родителите да изберат семейни лекари на децата си, още повече, че изборът и медицинското им обслужване е безплатно", допълни д-р Станева.
Около 200 деца без джипи от квартал „Одесос" и около 100 от „Младост" е установил до момента здравният медиатор в ромската общност Орхан Хюсеин. „Хората обикновено са без образование не знаят какво трябва да направят, а някои нямат доверие в здравната система. Затова и остават без лични лекари", казва Хюсеин. Той и колегата му, който работи на терен в кв. „Аспарухово", Жеман Хасан вече три години се занимават с проблема. И двамата са категорични, че децата без личен лекар са само с имуназациите, които са им поставени в родилния дом. Оттам нататък следват проблемите. „От 2 седмици проучваме този въпрос, заради епидемията от морбили която пламна най-вече в ромските квартали. Повечето от хората не знаят, че трябва да направят избор на личен лекар и мислят, че това става с раждането на детето", допълни Хасан.
Източник: в. "Позвънете новини"