Изборът на датата не е случаен. На 23 октомври 1878 г. с Приказ №15 на губернатора Павел Баумгартен във Варна са назначени първите български административни и съдебни власти: Временен градски съвет с председател Петър Атанасов Попов, Окръжен управителен съвет и Окръжен съдебен съвет. Така на този ден "морската столица за първи път се е сдобила с кмет и с гражданска администрация", се отчита в докладната записка, с която кметът на "Одесос" Георги Недев мотивира своето предложение. Според него датата 23 октомври 1878 г. е начало на местното самоуправление във Варна.
Съветниците одобриха и плановете на ресорната дирекция на фасадата на сградата, където някога е живял архимандрит Инокентий Софийски (1882-1976) да се постави паметна плоча с релефно бронзово изображение. Надпис пък ще оказва, че къщата на ул. "Райко Жинзифов" № 6 е била дом на участник във войните за обединението на България, музеен деец, учител и летописец на варненската история.
Без коментар местните депутати оставиха жалбата от Панчо Недев Балев заради отказа да му бъде присъдена литературната награда "Варна". Той кандидатствал за приза с трилогията си "Луда Камчия" и в качеството си на член на Съюза на българските писатели, но бил отхвърлен, въпреки че номинацията му била подкрепена от писателя Никола Радев и няколко общини. Според Панчо Балев кандидатурата му била пренебрегната не по ясни и прозрачни критерий, а заради "кръгово" съображение.
Източник: в. Черно море