© Varna24.bg | | Статистиката от миналата година, а и от първите няколко месеца на тази година показва, че най-много случаи на водни инциденти стават с деца, а зад тях много често стои родителска немарливост. Това най-често се случва на неохраняеми плажове, които във Варненска област са 24.Най-опасните инциденти по плажовете стават на неохраняемите зони. Не са рядкост и произшествията на плажове, където има спасители и лекарски екипи, защото много хора мислят, че морето им е до колене и дори не поглеждат цветните флагове и указателните табели. За съжаление статистиката пак показва, че това са повече деца. Има определени правила, децата до 14 години да са с придружител. Това не се спазва, повечето деца са сами на плажа.
Спасителят Георги Есов с 20 години опит зад гърба си, разказва, че са немалко случаите, в които вадят дете от морето и след това часове не могат да открият майката. Последния случай бил отпреди няколко дни. "Изгоних групичка деца, които бяха без баща, без майка, без никого. След два часа се появи бащата на едно от децата да ми търси сметка, защо съм ги изгонил от плажа" - разказа той.
Повечето плажуващи са категорични, че не биха рискували живота на детето си, пускайки го на неохраняем плаж. Натрупаният опит на лекарските и спасителните екипите показва, че е дошло време да се направи плажна полиция - хората, които не се съобразяват с указанията и предупрежденията да търпят санкции, още повече, че такава практика има в чужбина.
"Българинът като всеки човек като му бръкнат в джоба и разбира, че не трябва да бърка в контакта, образно казано. Ако се въведе добре, но мисля, че засега е неосъществимо" - смята Георги Есов.
Въпреки всичко хората трябва да спазват така наречената "плажна култура" и да умеят да се пазят. Иначе засега статистиката показва, че през тази година на охраняем плаж и в работно време удавяния няма.
Източник: Ekipnews |