© Varna24.bg | | В 24 от 60-те училища във Варна няма назначени щатни библиотекари. В тях дейността им е възложена на учители по български език и литература, които имат непълен норматив от часове, каза началникът на Регионалния инспекторат по образованието Николинка Даскалова. По думите й, в региона не се наблюдава тенденция за закриване на училищни библиотеки поради липса на средства.Щатни библиотекари са назначени и в училища в общините Белослав, Суворово, Аксаково, Долни чифлик и Провадия. Навсякъде училищните книгохранилища работят и учениците имат достъп до тях, увери Даскалова. По данни на инспектората, библиотеките в учебните заведения в морската столица разполагат с над 800 000 тома библиотечни единици. Най-активно пък заемали книги, особено такива извън задължителния списък за подготовка, децата от първи до четвърти клас. Голям интерес от ученици се проявява и към Регионалната библиотека „Пенчо Славейков", в която около половината от абонатите са средношколци.
Заради делегираните бюджети на училищата, ръководствата им правят чувствителни съкращения по отношение на поддръжката на библиотеките, алармираха наскоро от Българската библиотечно-информационна асоциация. Оттам посочват, че в новия закон за училищното образование няма текст, в който да е записано, че във всяко училище трябва да има библиотека. Не е уреден и статутът на училищните книгохранилища. Липсата на законова регламентация прави ликвидирането на огромния книжен фонд в училищата съвсем легално, изказват притесненията си от асоциацията. Нейни представители са внесли предложение до образователното министерство да запише подобно изискване в закона, за да не могат директорите да закриват съществуващите библиотеки с оправданието, че нямат пари за издръжката им.
В отговор от просветното ведомство заявиха, че читалищните библиотеки няма да се закриват. От там добавиха, че новият законопроект за обществените библиотеки е бил променен така, че да се гарантира запазването на читалищата в малките населени места. Проектът предвижда глоби до 1000 лв. за всеки, който повреди, унищожи или загуби книга от публична библиотека. Парична санкция от 500 до 2000 лв. грози пък библиотекаря, ако прояви разсеяност или не осигури подходящи условия за опазването на книгите.
Източник: в. "Позвънете новини" |