7-месечно бебе от Бургас е и най-малкият пациент, който тези дни се озовал за лечение при алерголога д-р Маруся Малячкина. Бебето също било с ринит следствие на поленова алергия. "Алергиите като цяло стават повече и се появяват все по-рано - още в кърмаческа възраст. Доскоро се смяташе, че до 2020 г. половината от хората ще са с алергии, но последните проучвания показват, че това ще стане до 2015 г. Според мен, обаче това ще засегне много повече хора", допълни д-р Малячкина. Тя е категорична, че няма нещо, което да не може да бъде алерген, включително млякото, оризът, дори морковите и ябълките.
Най-чести са битовите алергии - домашно-прахови, от плесени, епидермални, както и хранителни. Но напоследък децата често се обривали след похапване на сусам. Рязко е скочила непоносимостта към малотрайните колбаси, заради повишеното съдържание на соя в тях. "Вината" за тези болежки специалистите отдават на замърсената околна среда и многото антибиотици, с които се лекуват децата. "Не оставят децата да боледуват, затова заболяването им се изкривява към алергии", каза д-р Малячкина.
В големите градове замърсеният въздух прави цъфтежа на дърветата и на тревите доста по-опасен, отколкото на село, смята алергологът. Според нея, значителен принос към заболяването, както и за появата на астма в ранна възраст, имат некачествените храни, които съдържат значително количество оцветители и консерванти. Затова лекарите препоръчват повече пресни плодове и зеленчуци с ясен произход. С около 20% са скочили алергиите при малките деца за последните 3 г., сочат наблюденията и на д-р Малячкина. Тя обаче допълни, че заболяването е лечимо с имунотерапия, която продължава 3 г., но дава ефект в 85% от случаите и държи алергията настрани в продължение на 15-20 г.
По двама-трима пациенти на ден с алергии влизат и в Токсикологията на Военноморска болница. И вчера там са приети две момичета с неустановена алергия. Още две жени са били за лечение през почивните дни. "Сега цъфтят широколистните - орех, дрян, сива липа, върба. Затова приемаме пациенти със сезонни конюнктивити, ринити, кашлици, обриви, те обаче могат да развият и орален синдром - с отоци на гърлото, лигавицата", допълни д-р Петко Маринов от Клиниката по токсикология.
Източник: в. "Позвънете новини"