© Varna24.bg | | 26 души са загинали от удавяне във Варненска област през м.г. Според черната статистика морето е взело 10 жертви през летния сезон, останалите злополуки с фатален край са станали в други водни площи - реки, язовири, кладенци и други. От удавяне в морето са спасени 1245 души, в плувни басейни и водни паркове - 464. Повечето от плажовете в областта са работили незаконно, още сочи статистиката на БЧК - Варна. Във връзка с това ще излезем с предложение областният управител да издаде заповед всички пясъчни ивици да бъдат открити до 1 юни, съобщи председателят на варненската червенокръстка организация Илия Раев. Това стана на иницираната от него конференция по проблемите на водното спасяване, която се проведе в пресцентъра на Фестивалния и конгресен център.Той очерта и трите основни проблема, спъващи работата на водните спасители - ангажирането им с несвойствени дейности, нередовно заплащане и текучество, липса на контрол. Не може плаж като Шкорпиловци юг на площ от 2000 м да не бъде обезопасен и там всяка година да има удавени, каза още Раев и добави, че подобно е положение в курорта Камчия, Кабакум и на други места.
Водноспасителната дейност у нас е на критичния минимум, каза председателят на БЧК Христо Григоров, който бе сред гостите на форума. Според него това се дължи на преотдаването на концесионираните плажове на хора, които мислят единствено за печалба. Да се възстановят часовете по плуване в училищата, предложи Григоров. Десетки басейни стоят неизползваеми, а децата ни трупат излишни килограми заради практиката - от училище пред компютъра вкъщи. Не са малко вече и кандидатите за водни спасители, които не са в състояние да покриват нормите за плуване, обясни той.
На конференцията доклад за водното спасяване през м.г. и план за дейността му през т.г. изнесе Лавренти Силов, специалист в областния съвет на БЧК - Варна. Той посочи, че са много малко плажовете, които се обезопасяват според изискванията. Сред тях традиционно са пясъчните ивици на ВК „Ривиера", „Св. Св.Константин и Елена" и „Слънчев ден. Трябва ли да стане масово давене на „Кабакум", „Шкорпиловци юг" или на Камчия, за да вземат мерки, попита риторично той.
Сред основните задачи на Водноспасителната служба във Варна са подготовката на повече и по-добре обучени кадри, изграждане на добре оборудване постове по плажовете, отпечатване на дипляни със съвети за безопасно къпане за различните възрастови групи и други.
Източник: в. "Черно море" |