"Телефонните измамници вече не искат да им мятат пари през терасата, а череши!". Шегата настрана, но социалните мрежи откликват удивително навреме на всяка новина, която наистина впечатлява голяма група хора. Новото умотворение на сърфиращите в мрежата идва от репортажите на телевизии и сайтове за шокиращата цена на черешите в първите дни на май. По 50 лева върви килограм от вкусния плод на софийските пазари. Заглавието обиколи електронните медии за няколко часа и, разбира се, ни даде повод да проверим как стоят нещата на варненския пазар. Е, не са 50, но и 30 лева не са малко за кило череши. На Кооперативния пазар, на "Чаталджа", в "Чайка", "Левски", Цветния квартал и "Младост" череши все още се срещат на отделни маси, в малки количества и по...30 лв.
Докато правехме ценова справка с тефтер и химикал в ръка, "черешите на раздора" скараха търговка и клиентка. "Ами нормално си е в началото на сезона да вървят по 30 лева" - казва продавачка, която е подредила безценната стока в по-малки разфасовки - чашки и купички от по половин килограм. "Как ще е нормално, бе, жена? - гневи се купувачка. - Ти знаеш ли, че заплатата ми е 8 кила череши. Е, с какво ще живее семейството ми после, ако си купя череши, а? С 8 килограма и компот не мога да си направя даже." "Никой не ви кара да правите компоти през май. 30 лева вървят и толкова" - отсича в заключение търговката, която обяснява, че плодовете идват скъпи още по тържищата. Черешите са предимно от Гърция. По-едрите ягоди са гръцки и турски, а по-дребните - български, предимно от Търновско засега. Ягодите се продават по 7 - 8 лв. за килограм. Повечето търговци предвидливо предлагат скъпите плодове в малки разфасовки с големи надписи на цената, за да привличат клиенти. Има и такива, които са извели с гръмки числа цена на 100 грама. Малцина смели продавачи са написали на големи табели цената на килограм череши и ягоди. Очевидно са отдавна в бранша и знаят, че "с маймуни трици не се ловят" и така или иначе хората не са глупави. Накрая винаги идва моментът, в който клиентите си бъркат в портмонето и плащат крайната цена, без значение на колко дребни грамажи е обявена безценната стока.
По отношение на цената на черешите търговци споделят, че 30 лв. (а дори и 50 лв. за София) не е прецедент. "Преди 3 - 4 години имаше пролет, в която вървеше по 100 лв. килото - казва продавачка на пазарчето в "Чайка". - Помня, че чаках да станат по 80 лв., за да взема от борсите и да ги разфасовам в чашки. И тогава се намираха клиенти, които се изкушаваха да си купят. Имала съм купувачи на 3 черешки. Ами то 3 - 4 череши излизаха по лев - лев и 50 ст. Така че тазгодишната цена не е "черешката на тортата" в цените на ранните плодове" - допълва дамата ветеран в търговията на открито с 20- годишен стаж.
За българските череши още е рано, а в Кюстендилско реколтата е почти съсипана от студовете през април. 50-левовите череши в София, които разбуниха духовете, се оказаха внос, тъй като ранната българска череша ще стане готова в средата на май. Земеделците твърдят, че цената от 50 лева за кило череши е нереална и успокояват с прогнозата, че цената в магазина на българската череша ще стигне от 2,50 до 5 лева. Зависи по кое време какъв сорт е излязъл и от кой район на България. Очаква се първите череши, родно производство, да излязат на пазара до края на май. Обикновено те са от района на Петрич.
Иначе цените на плодовете и зеленчуците са нормални и категорично не оставят впечатление, че са завишени. Розовите домати както винаги държат по-висока цена и вървят по 4,80 - 5 лв. Червените оранжерийни - от 2,20 до 3,50 лв. Краставиците - 1,40 - 1,60 лв. Старите картофи са по 1,20 лв. до около 1,50 лв., а пресните - 2,80 - 3 лв. Марулите вече са по 70 - 80 ст., репичките - 70 ст., спанакът - 70 ст. От пазарите може да си купите и пресни подправки, набрани сутринта от градините на хората, коприва, домашен лапад и спанак, зеленолистни зеленчуци, пълни с витамини и безценни минерали, за които се предполага, че нямат нитрати.
Хората, родени преди 90-те г. на миналия век, още помнят времената, през които портокалите миришеха на Нова година, а бащите им купуваха килограм банани веднъж годишно за по 3,50 лв. при средна месечна заплата 120 лева. Така че на когото не му достига търпението да почака до края на май падането на цените, а и може да си позволи този лукс, нека си хапне от скъпоценните череши за 30 лв. на килограм.
Източник: Черно море