© Varna24.bg | | Близо 350 000 козунака се очаква да бъдат продадени през Великденските празници, заяви Иво Бонев, председател на регионалния съюз на хлебопроизводителите и сладкарите. Той допълни, че продажбите ще започнат още от четвъртък заради почивния петъчен ден.Великденската кампания ще протече с огромно предлагане и се говори почти за свръхпроизводство, каза Бонев. Различно ще бъде качеството на предлаганите сладкиши. Потребителите ще трябва да следят за съдържанието на вредни или забранени оцветители, съветва председателят. Забранени са червените оцветители с номера Е121 и Е123, канцерогенни и опасни са с номера Е103, Е105, Е125, Е126, Е130, Е131, Е142, Е152 и Е153. С най-малък риск за здравето са Е100, Е101 и Е160. Дори последните обаче биха създали проблем на човек, ако са в прекалено големи количества, уточняват специалистите. След консумация може да последват гадене, повръщане, диария и др. Посочването на консервантите на етикета на продукта е задължително. Във връзка с наближаващите празници масирани проверки са организирани от РИОКОЗ.
Другият проблем, с които може да се сблъскат потребителите, е козунаците приготвени от микс прахообразни съставки, уточни Иво Бонев. Като пример посочи т. нар. италиански кексове, които се внасят в страната. В тях присъстват основно консерванти, което е причина за дългия срок на годност до 40 дни. Нормално един козунак е с трайност от 3-4 дни, когато е съхраняван при температура 18 градуса, каза още Бонев.
Тази година препоръчителните цени за козунак без пълнеж, които е приготвен от натурални продукти и е с маса 0,400-0,450 кг, са между 2 и 2,10 лв., а за сладкиш с пълнеж - между 2,50 и 2,60 лв., каза председателят на съюза на хлебопроизводителите и сладкарите. Основните съставки, които участват във формирането на цената и трябва да присъстват на етикета са брашно, мая, сол, захар, пълнеж и ядки. Те заедно с правилната технология помагат за образуването на т.нар. конци, които са показател за качество.
Огромната конкуренция сред производителите е причина някои от тях да изберат по-ниското качество заради по-ниските цени, заяви Бонев. Той съветва хората да се доверят на познати фирми дори и предлаганата цена да е по-висока.
Козунакът е сладък обреден хляб, които се приготвя от обогатено тесто, което означава, че в съства влиза мазнина над 5% и повече захар. По време на Великденските празници сладкишът символизира тялото на Исус Христос. Козунакът се появява в България през 20-те години на миналия век. Първите сведения за сладкиша са от Франция през 17 век. Козунакът се приготвя по различен начин в различните държави. В Ирландия наприемр е с формата на кръст, а във Франция е обсипан с шоколад.
Източник: Дарик |