Първият симптом на сифилиса в първичен стадий е появата на раничка, наречена шанкър. Шанкърът може да се появи от 10 дена до 3 месеца след инфектиране, но обикновено възниква през първите 3 до 6 седмици. Ако не бъде излекуван през първия стадий от болестта, той може да стане хроничен. При вторичния сифилис заболяването протича с появата на кожен обрив под формата на кафяви на цвят рани, приблизително с размера на монета. Обривът може да се появи навсякъде по тялото от 3 до 6 седмици след появата на шанкъра. Понякога обривът покрива цялото тяло, а понякога е локализиран в определена част от него. Ако не бъде лекуван, сифилисът може да премине в стадий на латентност, през който заболяването не е заразно, а симптомите не са налице. Приблизително 1/3 от пациентите с вторичен сифилис на по-късен етап развиват усложнения, в следствие на които бактерията причинител на болестта, уврежда сърцето, очите, мозъка, нервната система, костите, ставите и почти всички останали части на тялото. Този късен стадий на сифилиса понякога продължава с години и дори десетилетия. Късният сифилис, последен стадий на болестта, може да доведе до психически заболявания, слепота, неврологични проблеми и смърт.
През ранните стадии на болестта, бактерията, причиняваща сифилис често засяга нервната система и приблизително 7% от пациентите с не излекуван сифилис, развиват невросифилис. Част от пациентите с невросифилис никога не развиват симптомите на болестта. Невросифилисът се лекува трудно и протича различно при пациентите с вируса на СПИН.
Даниела Маркова коментира, че в последно време се наблюдава ръст на заболелите от вирусна брадавица, като отбеляза, че почти всеки 4-ти приеман в клиниката е именно с такова заболяване.
Източник: Агенция "Фокус"