4 бебета със сифилис са се родили във Варна тази година

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
14:35 / 20.10.2010
1192
27 души са регистрирани със сифилис от началото на годината във Варна. Това каза д-р Даниела Маркова, завеждаща Кожно-венерическата клиника към МБАЛ "Св. Анна". Тя добави, че за месец октомври няма регистриран случай на сифилис, но за септември има шестима нови пациенти, които са приети за лечение. Освен това четири са и бебетата родени със сифилис. По мнение на Маркова проблема идва от точа, че голяма част от пациентите, които се лекуват от сифилис първоначално не са обърнали внимание на симптомите, което говори за ниска здравна култура. Тя коментира и факта, че като цяло не може да се говори за повишаване на сексуалната култура сред хората. В момента се наблюдава ръст в заболяваемостта от сифилис, което по думи на Маркова е характерно, тъй като на всеки 10-12 години има такова увеличение на болните от тази болест. Все пак специалистът подчерта, че е имало и години, в които във Варна са били регистрирани по 400 болни.

Първият симптом на сифилиса в първичен стадий е появата на раничка, наречена шанкър. Шанкърът може да се появи от 10 дена до 3 месеца след инфектиране, но обикновено възниква през първите 3 до 6 седмици. Ако не бъде излекуван през първия стадий от болестта, той може да стане хроничен. При вторичния сифилис заболяването протича с появата на кожен обрив под формата на кафяви на цвят рани, приблизително с размера на монета. Обривът може да се появи навсякъде по тялото от 3 до 6 седмици след появата на шанкъра. Понякога обривът покрива цялото тяло, а понякога е локализиран в определена част от него. Ако не бъде лекуван, сифилисът може да премине в стадий на латентност, през който заболяването не е заразно, а симптомите не са налице. Приблизително 1/3 от пациентите с вторичен сифилис на по-късен етап развиват усложнения, в следствие на които бактерията причинител на болестта, уврежда сърцето, очите, мозъка, нервната система, костите, ставите и почти всички останали части на тялото. Този късен стадий на сифилиса понякога продължава с години и дори десетилетия. Късният сифилис, последен стадий на болестта, може да доведе до психически заболявания, слепота, неврологични проблеми и смърт.

През ранните стадии на болестта, бактерията, причиняваща сифилис често засяга нервната система и приблизително 7% от пациентите с не излекуван сифилис, развиват невросифилис. Част от пациентите с невросифилис никога не развиват симптомите на болестта. Невросифилисът се лекува трудно и протича различно при пациентите с вируса на СПИН.

Даниела Маркова коментира, че в последно време се наблюдава ръст на заболелите от вирусна брадавица, като отбеляза, че почти всеки 4-ти приеман в клиниката е именно с такова заболяване.

Източник: Агенция "Фокус"


Виж коментарите (0)
Още новини от Новини от Варна:
Теменужка Петкова проведе среща с Валдис Домрбовскис, обсъдиха чл...
Колко време губят варненци в задръствания годишно?
За пореден път: Мъж нападна екип на "Спешна помощ", този път в Иг...
Полицията във Варна спипа двама апаши – единият крал кабели, а др...
Празник е! Не желайте зло и не носете черно в този ден
Варна ще бъде един от най-топлите градове в България днес


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).