4 г. след трагедията с Гергана: Варненци и родителите й не вярват, че няма виновни

Автор: Екип Varna24.bg
Коментари (0)
12:11 / 19.01.2012
1947
Няколко свежи цветчета потрепват пред плочата на Гергана Велинова в януарския ден. Надпис напомня: "Загинала само на 22 г. тук на 2 януари 2008 г."

Малкият паметник е пред банковия офис във Варна, където студентката изгуби живота си под срутила се козирка. Момичето било премазано за секунди от пропадналите 20 тона бетон и сняг.

Тялото му престоя 2 дни, докато спасители разместят огромните отломки и буци и го открият. Нейният приятел бил повикан от полицията да разпознае тялото, след което припаднал.

4 години по-късно нито родителите й, нито варненци могат да повярват, че за смъртта на момичето виновни няма.

Съдът прие във вторник, че арх. Васка Рачева, арх. Владимир Рачев, Кирил Видолов, Живко Николов, арх. Наска Люцканова, Станка Калчева и Паско Ташков не са виновни за трагедията. Решението беше подписано с особено мнение от единия съдебен заседател.

Заради големия обществен интерес съдия Асен Попов представи в съдебната зала мотивите за оправдателните присъди. Според него има само едно отговорно лице за трагичния инцидент. Това е Татяна Николчева - управител на софийското "Валда-90" ЕООД, която призна вината си още на първото съдебно заседание на 21 октомври 2010 г.

Фасадната облицовка на козирката е била поставена без проект и техническа спецификация колко може да издържи конструкцията. Плочата е била натоварена дотолкова с конструктивни елементи, че нейната носимост е била намалена. Въпреки предписанията

7 месеца фирмата не е изпълнила укрепващ елемент, който да подсили козирката.

Николчева сключи споразумение с прокуратурата и е осъдена за немарлива работа на 1 г. условно и 3 г. без право да упражнява строителна дейност.

Съдиите обясняват, че има две линии на проектиране и изпълнение - вътрешно и външно. Седемте оправдани са отговаряли за вътрешната реконструкция на банковия офис. А фирмата на Николчева - за козирката. Така че тя носи цялата вина.

Родителите на Гергана обаче не приемат оправдаването. "Вина не може да носят само хората, облицовали козирката с нови, по-тежки плочки. От самото начало на делото на подсъдимата скамейка не бяха изправени абсолютно всички, отговорни за нелепата смърт на Гергана. Оправдаването и на тези 7 обвиняеми не кореспондира със събраните доказателства по делото", казва адвокат Бранимир Балачев, защитник на почерненото семейство.

Майката и бащата ще обжалват и смятат, че имат сериозни аргументи да успеят.Искат истинско наказание за хората, които сложиха край на живота на Гергана. Вместо да осъществи мечтите си за специализация в Германия, тя завърши внезапно земния си път в бял ковчег.

В пледоарията си адвокатът на семейството Балачев поиска ефективни присъди за Кирил Видолов - проектант по част "Конструкции" на технически инвестиционен проект, и Живко Николов, осъществил техническия й контрол.

Реплика на контрольора Николов разбуни духовете в съдебната зала. На въпрос дали е направил оглед и отвън на сградата преди реконструкцията той отговори: "Хвърлих един поглед на козирката."

Това даде основание на прокурор Радослав Лазаров да се аргументира защо иска присъди за немарливо изпълнение на отговорна работа.

Общественият обвинител пледира за условни наказания с максимален изпитателен срок за всичките седем души.

Той подчерта, че документите, с които е получено разрешение за преустройството на офиса, не са били коректни.

Не са направени пълни изчисления ще издържи ли козирката ново облицоване.

Блокът на бул. "Осми приморски полк" 80-82 е строен през 1963 г. Техническа експертиза показа, че още при изграждането му са правени икономии. Диаметърът на арматурните пръти е бил намален, сложени са и по-малък брой железа.

През годините в плочата са се образували пукнатини, през които се е просмуквала вода. Прътите са корозирали на места до 100% и са направили бетонния навес чуплив.

Отговорните за срутването на масивната конструкция са повече от призованите в съдебната зала, смятат специалисти по проектиране. Оценка за техническата изправност на цялата сграда е трябвало да бъде направена още през 2005 г., когато обектът е бил приватизиран, казват архитекти. Сградата е била трансформирана в банка и сменила предназначението си. Документите са били предоставени и разписани в община Варна, без да се изиска тази важна оценка.

Магистратите казват, че пред нито един от признатите за невинни архитекти, проектанти и надзорници не е имало задание, нормативен документ или законно изискване да се обследва състоянието на сградата и на фасадата й.

Със същата правна логика през 2008 г. бяха оневинени служителите на Гражданска защита, които не са търсили веднага дали под отломките има човек.

Районният съд тогава обясни липсата на наказания с факта, че никой закон, наредба или правилник не задължава спасителите да проверяват за хора, ако не е подаден сигнал за това.

Източник: в. "24 часа"


Виж коментарите (0)

Още по темата (40):
12.01.2017 Помните ли Гергана? Девет години от трагедията с козирката - убиец
08.06.2015 Обжалват присъди по делото за козирката-убиец
30.12.2014 Огромни късове бетон се срутиха от фасадата на сграда в центъра на Варна, по чудо няма жертви
09.12.2013 3 присъди по делото за козирката-убиец във Варна
10.04.2013 Отмениха оправдателните присъди по делото за козирката-убиец
15.10.2012 Потвърдиха оправдателните присъди по делото за "козирката-убиец"
Още новини от Новини от Варна:
Във Варна: Проведоха се информационни срещи за внедряване на асис...
Благомир Коцев опроверга ГЕРБ за загубата на 80 млн. лева: Кандид...
Стотици варненци останаха без вода заради аварии
РЗИ предупреждава: Водата на две места във Варна е с лошо качеств...
Катерачна боулдър среща се провежда в "Одесос"
Чисто нови електрически влакове ще обслужват линията Русе - Варна...


Виж още:


За връзка с нас:
тел.: 0700 45 024
novini@varna24.bg

Екип

©2006 - 2019 Медия груп 24 ООД.
Varna24.bg mobile - Всички права запазени. С всяко отваряне на страница от Varna24.bg, се съгласявате с Общите условия за ползване на сайта и политика за поверителност на личните данни (обновени).