Според статистика при 97 % от тежките катастрофи вината е на шофьорите. В останалите случаи до инцидент се е стигнало заради пешеходци или техническа неизправност на автомобилите. Най-често причината за произшествия в населените места е отнемане на предимство, а извън градовете - високата скорост, сочи анализът на Драгомир Ганчев, началник на група „Пътен контрол".
Тежките катастрофи с участие на пешеходци са 114. При тях са загинали 5 души, а 106 са ранени. Пешеходците, които са най-застрашени от злополуки, са мъже над 50 г. в тъмни дрехи, пресичащи на необозначени места. Инцидентите с тях обикновено стават в интервала от 17 до 20:30 ч. Особено рисковите участъци са булевардите „Владислав Варненчик", „Сливница", „Цар Освободител" и около търговските центрове.
Броят на пътно-транспортните произшествия и жертвите при тях е намалял в сравнение с миналата година, отчете шефът на пътната полиция в морската столица Ради Радев. Според него причина за това донякъде е и видеонаблюдението на централните улици и булеварди.
КАТ-Варна ще се включи в кампанията по отбелязване на 13 октомври като Европейския ден за пътна безопасност. Тази година той ще акцентира върху движението в градовете. 2/3 от тежките катастрофи в Европейския съюз се случват в населените места, сочи статистиката. За България техният дял е 40 %.
Източник: Дарик