15 деца за цялата година са прекъснали занятията си с логопед по различни причини. "Най-често това се случва поради невъзможност на родителите да ги водят до кабинетите. Напоследък това се дължи и на липса на финансови възможности", допълни Лазарова. Всяка година прага на специализираните кабинети прекрачват около 860 деца, които желаят да поправят говора или речта си.
Междувременно стана ясно, че предстои да бъде открит Френско-български логопедичен център в област Вар, която е близо до Ница. "Идеята е работна, целта ни е да приложим модел, в който логопед, психолог и ресурсен учител да бъдат на едно място. Надяваме се да осъществим замисъла си. Нашата помощ ще бъде методическа и организационна", допълни още Лазарова. След гостуването във Варна на логопеди от няколко страни, възникнала идеята за сравнително изследване на малчуганите 5-6 клас от Италия, Франция, Белгия и България. По този начин специалистите ще установят колко деца имат нужда от помощ в обучителния процес, а данните ще се предоставят на правителствено ниво.
Цяло лято 24 варненчета с проблеми в четенето и писането посещаваха лятната работилница "Морски капчици", каза от своя страна председателят на Асоциацията на родителите на деца с дислексия Красимира Антонова. "Проектът на стойност
3 700 лв. е финансиран от община Варна, а в началото на октомври предстои да направим изложба с фотоси и рисунки, дело на нашите деца по време на лятната работилница", каза Антонова. Според нея децата с тези проблеми са леко дискриминирани от съучениците си в училищата. "Очакваме всички да видят, че нашите деца могат да правят много неща, затова каним всички на тази изложба", допълни още тя.
Източник: в. "Позвънете новини"