В общите показатели за оценка на бедността в изследването
на доходите и условията на живот са включени и субективни индикатори, свързани с материални лишения. Те показват субективната оценка и личните нагласи на лицата и домакинствата относно възможностите за задоволяване на отделни нужди и потребности. За оценка на материалните лишения на домакинствата се използват девет въпроса, свързани с потреблението на конкретни стоки и услуги.
Най-голям брой лица в област Варна изпитват ограничения по отношение на почивката извън дома - 69.0%, възможностите да посрещнат неочаквани разходи (за неотложен ремонт на жилището или колата, подмяна на пералня или хладилник,
внезапно заболяване и др.) със собствени средства (55.7%), както и да си позволят потребление на месо, пиле или риба всеки втори ден (55.7%). Успоредно с това 4.4% от лицата не могат да си позволят телефон, вкл. мобилен, 2.4% -цветен телевизор, 13.0%-автоматична пералня.
Малко над една трета от лицата в домакинствата изпитват
затруднения при плащането навреме на разходите, свързани с жилището (36.8%), а половината от лицата се ограничават при отоплението на жилището си (50.4%).
През 2015 г. 47.6% от населението живее в тежки материални лишения (ограничения в 4 от 9 показателя).
През 2015 г.52.4% от населението в област Варна, или 248.2 хил. лица са били в риск от бедност и социално
изключване.