© Bulfoto | | Регистрирано е намаление на безработицата във Варненска област в края на месец март. Това съобщи Катя Антонова от Регионалната служба по заетостта в морската столица.Безработните в областта са 18 900 или 8.5%, а във Варна - 9 800 или 5.5%. По думите на Антонова през март са постъпили на работа 1404 безработни от областта, което е с 685 лица повече спрямо предходния месец. Очаква се през април да бъдат разкрити повече работни места.
Основният брой на вече разкритите работни места е на първичния трудов пазар. Увеличение през март се отчита и при включените в схеми по програма "Развитие на човешките ресурси" и по програми за заетост. Повишава се търсенето на работна сила в областта на първичния пазар, свързано със сезонния фактор. Заявени са 1097 работни места, което е с 595 повече. Частният сектор е заявил 848 места. Най-много служители се търсят в дейност транспорт - 273 души. 235 са свободните работни места в сферата на хотелиерството и ресторантьорството, а 135 в селскотостопанство.
По програми за заетост и по схеми по програма "Развитие на човешките ресурси" са заявени общо 125 работни места за Варненска област. От тях по програми местата са 77 места. 8 са свободните позиции за детегледачки, а 16 са местата за стажуване на младежи до 6 месеца.
Заявени са още 18 места за наемане на безработни лица с увреждания и 21 места за безработни за "зелени работни места" или в дейности, подпомагащи опазването на околната среда.
По данни на Антонова 1000 безработни в областта са заявили желание да развиват собствен бизнес. В края на март в бюрата по труда на територията на Варненска област са подадени 800 заявления за включване в подходящо обучение за придобиване на професионална подготовка и умения за стартиране и управление на собствен бизнес по европейски проект. От тях 500 лица вече са включени в обучение с ваучери. 134 от безработните са завършили обучението си към края на март. 226 са подадените заявление за включване в консултиране по програмата. Консултанските услуги на одобрените лица ще бъдат предоставяни от СНЦ"Агробизнес център Бизнес инкубатор" Шумен. С реализацията на компонент 1 от проекта се подпомагат безработни, регистрирани в бюрата по труда за стартиране на собствен бизнес. По време на обучението те придобиват специализирани знания и мениджърски умения или получават компетентно консултиране за изработване на бизнес планове. След окончателното оформяне на бизнес план лицата ще бъдат консултирани за подготовка на проектни предложения за включването им в компонент 2 на проекта и за регистриране на самостоятелни предприятия. След успешно участие на безработните лица в първия компонент те ще могат да кандидатстват за безвъзмездна финансова помощ в размер до 20 000 лева.
От 27 март 2012 година е разширена възможността за определяне на наставник при наемане на стажант до 29 години. Функциите на наставник вече могат да се поемат от управителят на търговско дружество, представляващ юридическо лице с нестопанска цел, занаятчия, едноличен търговец и друго физическо лице осъществяващо стопанска дейност.
Източник: Днес + |