Според Василев трябва да падне монополът за обучение на кадрите от БЧК, тъй като цената за един курс е около 500 лева, а фирмите концесионери да имат право сами да обучават своите спасители. В момента младите спасители са много по-малко от тези на пенсионна възраст.
Летовниците на варненския плаж ще плащат по 5 лева за чадър и за шезлонг, като тази цена ще се запази и през следващите 5 години.
До началото на летния сезон ще бъде завършен третият етап от ремонта на строените преди 91 г. морски бани. На 10 млн. лв. възлиза общата инвестиция в строителните дейности, които трябва да приключат следващата година с изграждането на сърф база и училище за водолазни спортове на мястото на съблекалните на Рибарския плаж.
Въпреки че морските бани не са паметници на културата, техният ремонт е съгласуван с Министерството на културата, а след него ще се отвори визуални и физическо пространство за контакт с морето, обясни Василев.
Според него държавата трябва да вложи около 10 млн. лв. в рехабилитация на буните, които са в окаяно състояние. В противен случай в следващите години варненци могат да останат без плажна ивица, тъй като тя ще бъде погълната от морето. Угрозата касае най-вече северната част на варненската плажна ивица, където пясъкът изчезва. За сметка на това Южният плаж увеличава площта си.
До началото на лятото ще бъде реновирана ролбата, а следващата година ще бъде изграден и високо скоростен улей, каза още Андрей Василев.
Концесията на плажът в квартал "Аспарухово", която беше развалена преди две години, е носила само негативи на "Лазурен бряг".
"Прекрасна и огромна ивица, но много тежък за обслужване плаж с 13 спасителни поста. Липсваха приходи заради слабия интерес и ниската платежоспособност на посетителите", добави Василев.